V piatok 18.októbra sa konalo pred voľbami posledné rokovanie poslancov samosprávneho kraja v Banskej Bystrici. Najviac čakali na výsledky ich zasadnutia obyvatelia Kremnice, Kremnických Baní a Lúčok. Verili, že prijatím uznesenia, ktoré predložili na rokovanie poslanci za žiarsky obvod, sa zabráni súkromnej firme spoločnosti Ortac, s.r.o. povrchovo ťažiť zlato v ich katastri a používať technológiu kyanidového lúhovania.Hoci niektorí poslanci tvrdili, že uznesenie je len symbolické, väčšina poslancov vrátane predsedu BBSK Vladimíra Maňku verejne deklarovali, že sú proti ťažbe. Dnes však tento bod stiahli z rokovania. Zdôvodňovali to hroziacou arbitrážou Slovensku, nejednotnosťou zástupcov Kremnice, Kremnických Baní a Lúčok v názore na ťažbu a tiež, že by mohla byť táto téma politicky zneužitá v nastávajúcich župných voľbách. Pri hlasovaní boli z prítomných 11 poslanci proti, 4 sa zdržali a 27 poslanci boli za stiahnutie bodu z programu. Na protest opustili rokovaciu sálu Daniel Gelien, Ladislav Kukolík a niektorí poslanci za SDKÚ.

Niekoľko otázok sme položili jednému zo žiarskych poslancov Danielovi Gelienovi.

1.Včera ste v našom rozhovore povedali, že zastupiteľstvá bývajú nevyspytateľné. Bola také aj toto posledné?
D.Gelien: Pre nezaujatého pozorovateľa určite áno. Pre nás, ktorí už máme nejaký prehľad práce v BBSK, to prekvapením nebolo. Priam by som sa čudoval, keby politická väčšina dala priestor aj inému názoru a nevyužila svoju moc v krajskom parlamente.

2.Z rokovania bol stiahnutý bod č.13- Stanovisko k zámeru povrchovej ťažby nerastov a k použitiu technológie kyanidového lúhovania v dobývacom priestore Kremnica, kto ho navrhol stiahnúť?
D.Gelien: Vyradenie tohto bodu programu navrhol predseda poslaneckého klubu strany SMER Jozef Ježík. Našťastie proti tomuto návrhu hlasovali všetci poslanci BBSK za obvod Žiar nad Hronom a ešte aj nejaký ďalší. Žiaľ proti hlasovacej mašinérii SMERu to nestačilo a tento bod nám z programu vyradili.

3.Aký bol na to podľa vás dôvod stiahnutia tohoto bodu z rokovania?
D.Gelien: To je otázka na toho, kto navrhol stiahnuť tento bod. Racionálny dôvod však nato nie je a ak sú za tým vyššie záujmy, bolo by vhodné, aby ich verejnosti prezradili. Lebo v opačnom prípade sa tu niekto zahráva s neistotou tisícok ľudí a nech ten niekto berie za to aj zodpovednosť.

4. Nie je trochu nezodpovedné nechať o takejto veci rozhodovať nové zastupiteľstvo, ktoré nebude mať všetky informácie, resp. ako nováčikovia sa budú v problematike horšie orientovať? Nie je to zámer?
D.Gelien: Minimálne je to nelogické, keď niekto povie, že dnes to neschválime, ale o mesiac alebo o dva to schválime. V čom bude rozdiel? V ničom. Samozrejme, že to chceli oddialiť a dnes už neverím, že dodržia slovo po voľbách. Dnes predsa nemôže niekto sľúbiť to, čo nedokáže splniť s ohľadom nato, že dnes nikto nevie koho občania vyberú vo voľbách za župana a koho za poslancov. Ako si môže byť župan Maňka istý, že bude županom a ako si môže byť istý, že bude mať v župnom parlamente väčšinu? Nijako a preto jeho sľuby v tejto veci stoja na vode a to myslím doslovne.

5. Čo podľa vás znamená dnešné rozhodnutie poslancov pre Kremnicu a čo pre firmu, ktorá má záujem ťažiť zlato?
D.Gelien: Pre Kremnicu je pozitívom aspoň to, že nikto sa v zastupiteľstve nevyjadril v prospech ťažby. Všetci vrátane župana deklarovali odpor proti ťažbe, avšak nedali k tomu politickú podporu hlasovaním. Na druhej strane pre Kremnicu pokračuje neistota a kraj jej nedal signál podpory ako Detve, žiaľ. Pre samotnú firmu je negatívnou správou skutočnosť, že všetci, čo sa vyjadrovali, dali najavo nesúhlas s povrchovou ťažbou. Ich nádejou sú voľby a noví poslanci a následný lobing, ktorý sa po voľbách určite rozbehne. Bude záležať na tom, či dvere, na ktoré budú klopať, niekto aj otvorí. Lebo ako tak pozorujem správanie niektorých počas tohto volebného obdobia, tak niektorí také dvere otvorili a to poriadne dokorán.

6. Aká bola vaša reakcia na stiahnutie dokumentu?
D.Gelien: V diskusii som uviedol, že ak tento bod vyradia, odídem zo zasadnutia, lebo by som sa necítil dobre v spoločnosti ľudí, ktorí polroka deklarujú, že nás podporia a nikdy za to nehlasujú. Prázdne gestá bez skutkov sú mi cudzie.

7.Končí vám mandát poslanca v tomto volebnom období, budete sa aj ďalej angažovať v tomto v podstate spore medzi mestom Kremnica a firmou, ktorá má záujem ťažiť zlato v Kremnici?
D.Gelien: Pre mňa sú podstatní ľudia, nejde ani o mesto a ani o firmu, ide o tisícky ľudí, ktorí už chcú mať istotu, že hrozba povrchovej ťažby kyanidom viac neexistuje. Zdieľam tento osud týchto ľudí od roku 2007 a verte mi, že im nemáme čo závidieť, keď ich už roky niekto masíruje, aby zmenili svoj občiansky postoj. A práve týmto ľuďom som povedal, že pri nich stojím a je úplne jedno, či ako poslanec BBSK, či ako starosta neďalekej obce alebo ako občan regiónu. Bol som pri nich v časoch, keď som ani nepáchol k poslanectvu v BBSK a budem pri nich opäť, či s mandátom poslanca BBSK alebo bez neho. Ide o princíp a ten si jednoducho nemôžeme nechať vziať, lebo dnes rozoberie na kúsky niekto Kremnicu a zajtra prídeme na rad ostatní.


V dôvodovej správe, ktorú predložili na rokovanie krajského parlamentu Vladimír Flimer, Daniel Gelien, Božena Kováčová a Ladislav Kukolík sa uvádza:

" Keď povrchovú ťažbu odmietajú všetky samosprávy patriace do dobývacieho priestoru Kremnica, nie je dôvod nepodporiť ich formou uznesenia krajského parlamentu.
Prípadná povrchová ťažba prinesie v rámci regiónu viac negatív ako pozitív. Samotná ťažba by bola vzdialená ani nie kilometer od námestia mesta Kremnica, spôsobovala by každodenné otrasy a prašnosť, nehovoriac o chemickom spracovaní vyťaženej horniny a hroziacich vplyvoch prípadných odkalísk. Podľa nášho názoru by došlo k poškodeniu vzhľadu krajiny, k zásahu do vodného režimu, na miestnu mikroklímu, rastlinstvo a živočíchov. Takáto ťažba by spôsobila negatívnu zmenu životného priestoru niekoľkým tisíckam obyvateľov. Proti ťažbe existuje reálny masívny odpor verejnosti a preto by nebolo vhodné rozhodovať v tejto veci inak, ako chcú ľudia z Kremnice a blízkeho okolia. Vyjadrenia odporu by mali byť krajom brané vážne bez spochybňovania. Sú všeobecne známe údaje o minimálnej výdatnosti týchto nerastov na jednu tonu horniny.

Sú všeobecne známe údaje o približnom počte ton vyťaženej horniny potrebnej na získanie ukrytého zlata alebo striebra. A sú všeobecne známe aj následky metódy kyanidového lúhovania vo svete a vôbec netreba hľadať príklady ďaleko za hranicami našej krajiny. Je až nepredstaviteľné aké množstvo horniny je nevyhnutné vyťažiť, aby sa získal zlomok zlata alebo striebra. Nehovoriac o odstreľovaní, preprave a spracovaní a tiež uskladnení hlušiny. Podľa dostupných informácií by táto činnosť vzhľadom na jej rozsah a hlavne ciele vyťažiť požadované množstvá zlata a striebra, bola vykonávaná cca 10-11 rokov, 12 mesiacov každého roka a 365 dní v roku. Povrchová ťažba je z roka na rok finančne nákladnejšia a vízia zmeny krátera na turistické centrum tak zostáva len víziou na papieri. Je to vízia, v ktorej sa nikto nezaväzuje, že ju bude financovať, že ju bude realizovať a že na seba prevezme zodpovednosť za environmentálne záťaže, ktoré by realizáciou projektu vznikli. Podľa štatistických údajov má najvyšší počet vysokorizikových lokalít s environmentálnou záťažou práve Banskobystrický kraj a tak nie je vôbec vhodné, aby pribudla ďalšia. Ak dokázali krajiny ako Česká republika a Maďarsko schváliť zákaz používania kyanidu, ak sa Európsky parlament v roku 2010 uzniesol na smernici o všeobecnom zákaze používania kyanidovej metódy pri ťažbe v EÚ, prečo by Banskobystrický samosprávny kraj nemohol vyjadriť nesúhlas s takouto ťažbou v dobývacom priestore Kremnica zvlášť vtedy, keď o to žiada drvivá väčšina ľudí z dobývacieho priestoru".

V správe sa ďalej píše:   "Nie je snáď potrebné uvádzať, že spoločnosť snažiaca sa získať potrebné súhlasy nemá s povrchovou ťažbou žiadne skúsenosti, je niekoľko rokov v strate, jej akcie každým rokom klesajú, v ťažobnom priemysle nezastáva významnejšie miesto a vonkoncom nedisponuje kapitálom v sume 750 miliónov eur, ktorý by vraj chcela investovať. Relevantný pre nás je aj protest Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici zo dňa 31.5.2013 pod sp.zn. Kd 54/13-19, podľa ktorého zaniklo oprávnenie tejto spoločnosti na povrchové dobývanie zlatých a strieborných rúd v dobývacom priestore Kremnica.Tento návrh sme podali s cieľom nedať zelenú povrchovej ťažbe v dobývacom priestore Kremnica, lebo to nechcú dotknuté samosprávy, nechcú to občania regiónu a nechceme to ani my poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja za obvod Žiar nad Hronom".

V utorok 22.10. si pozrite reportáž zo zastupiteľstva v ATV.
 


Pridal: Nataška Kategória: Zastupiteľstvo BBSK, Sobota 19 október 2013 - 00:20:58, Prečítané: 5416x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

List riaditeľke DSS

Žiadosť o odstúpenie z funkcie riaditeľky DSS Ladomerská Vieska

Zasadnutie BBSK nakoniec nebolo

Výjazdové rokovanie zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja v Žarnovici, ktoré malo byť v piatok 25.júla, sa nakoniec neuskutočnilo. Do priestorov Strednej odbornej školy neprišiel dostatočný počet poslancov a tak krajský parlament nebol uznášaniaschopný. Na zasadnutie prišlo iba 20 poslancov, 29 ich chýbalo a boli zo strany SMER-SD a KDH, väčšina sa ospravedlnila. Dvaja poslanci za SMER-SD však nakoniec prišli.

50 %

Prvé zasadnutie zastupiteľstva BBSK

V piatok 20. decembra sa uskutočnilo ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Zhovárali sme sa s našimi poslancami.

51 %

Čo si myslia o voľbách naši poslanci

O vyjadrenie k výsledkom volieb sme požiadali aj poslancov zastupiteľstva BBSK, chceli sme vedieť, aká bude podľa nich spolupráca s novým županom.

Predstavenie staro-nových poslancov BBSK

V sobotu sa uskutočnili voľby do orgánov samosprávnych krajov. V Banskobystrickom kraji sme si zvolili 4 poslancov.

51 %

Čo na program hovorí krajský poslanec

V piatok 18. októbra 2013 ráno o 9:00 sa začína posledné zasadnutie súčasného krajského parlamentu v Banskej Bystrici. Opýtali sme sa poslanca VÚC Daniela Geliena, čo bude podľa neho najzaujímavejším bodom rokovania. Zároveň si prečítajte celý posledný program zasadnutia.

Náš poslanec sa postavil na stranu väčšiny rodičov a zamestnancov DSS Hrabiny

Vo štvrtok 21.februára sa v Banskej Bystrici stretli poslanci nášho samosprávneho kraja na pravidelnom zasadnutí. Jedným z bodov rokovania bol aj návrh poslanca Daniela Geliena na zrušenie časti uznesenia z apríla 2012, v ktorom sa schválil zámer deinštitucionalizácie domovov socialnych služieb. Okrem iných sa projekt týkal aj zariadenia Nová Baňa Hrabiny, ktoré Gelien navrhol z procesu deinštitucionalizácie vyňať.

52 %

Činnosť BBSK pohľadom našich poslancov

Na poslednom zasadnutí v kalendárnom roku 2012 sa vo štvrtok 20. decembra zišli poslanci zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Do poslaneckej lavice po prvýkrát zasadol aj náhradník za Ivana Černaja.

47 %

Daniel Gelien Vám želá...

V novom roku 2013 želám všetkým predovšetkým zdravie, lebo to sa nedá kúpiť.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.studiolafemme.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety