Prvá zmienka o obci Pitelová pochádza už z roku 1264. Táto listina sa však nezachovala.Podľa povesti pomenovanie obce vzniklo jednoducho. Do lesov okolo Pitelovej chodila na poľovačky kráľovská družina. Pohostinní osadníci ich núkali prípitkom "pite lovci", a tak vznikol názov Pitelová.

Z histórie obce

Obec pôvodne ležala na brehu Hrona. Bola viac krát vypálená a rabovaná v období tureckých vojen a stavovských povstaní. Nájazdy Turkov a Kurucov trvali skoro 200 rokov (1543-1710). Správa z roku 1648 hovorí: „Všetko je prázdne, vyľudnené, len domy stoja.“
Pitelovčania si prežili svoje aj počas vojen. Do I. svetovej vojny odišlo 86 občanov. Z nich 32 padlo v boji a 10 sa vrátilo zmrzačených. Druhá svetová vojna tiež nieje bez obetí. Štefan Mališ zahynul v koncentračnom tábore a spomienkou na troch zavraždených partizánov je pomník v dolnej časti obce pri Hrone, ktorý dal postaviť Laurinec Kollár. Pitelová bola oslobodená 4. apríla 1945.
Obyvatelia bojovali aj s inými nepriazňami. Chudoba, hlad či živelné pohromy sa tiež vpísali do histórie obce. Demografický vývoj poznačil trojročný mor, ktorý sa rozšíril v roku 1709.
Za zmenku z historických faktov určite stojí obecný život po I. svetovej vojne. Hospodárske a správne záležitosti riadil vtedy richtár Štefan Forgáč. V obci sa zaviedli obecné dávky a poplatky: dávka z prírastku hodnoty nehnuteľnosti, dávka od psov, dávka zo zábav, za dobrovoľné udelenie domovského práva či dávka z hier.

Súčastnosť

Pitelová má dnes päť častí - Horný koniec, Záhradky, Čierne zeme, Dolina a Kuricovci. Obec má rozlohu neuveriteľných 14 km2. Pri súčastnom počte obyvateľov tak na 1 km2 pripadá asi 49 obyvateľov. Prevýšenie v obci je 349 metrov. V obci zrušili základnú školu, deti docháddzajú do Trnavej Hory a do Žiaru nad Hronom. Obec na čele so svojím starostom Jánom Kubíkom sa stará o skvalitnenie životných podmienok obyvateľstva. Pracuje sa na miestnych komunikáciách, bojuje sa proti čiernym skládkam, veľký zreteľ sa kladie na mládež, aby mohla aktívne využívať svoj volný čas. Obec trápi zlé autobusové spojenie. V katastri obce sú kvalitné pastviny, ale využívajú ich iba miestni drobnochovatelia. V obci je ranč s jazdeckými koňmi. Zvláštnosťou je chovateľ pštrosov.

Pôsobí tu zväz poľovníkov, dobrovoľný hasičský zbor a slovenský zväz zdravotne postihnutých a priateľov. Tieto spolky spolupracujú s obcou na organizovaní rôznych spoločenských akcií pre obyvateľov. V Pitelovej sa zachovalo niekoľko zvykov a tradícií. Patrí k nim každoročný fašiangový sprievod so zábavou, maškarný ples pre deti, pochovávanie basy, pravá oblievačka a koledovanie detí vo vianočnom období. Športové aktivity zabezpečuje fungujúci futbalový klub TJ Družstevník, v obci sa hráva aj stolný tenis.

Veľké oslavy

Pitelovčania si v sobotu 30. augusta pripomenú 750. výročie založenia obce sviatočným zhromaždením občanov, rodákov a priateľov obce. Program sa bude konať na Upieci v Pitelovej od 13. hodiny. Od 20. hodiny bude jeho súčasťou zapálenie partizánskej vatry pri príležitosti 70. výročia SNP. Text: Tatiana Gemzová


Pridal: Tatiana Gemzova Kategória: Pitelová, Utorok 26 august 2014 - 09:01:30, Prečítané: 5754x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Pitelová oslávila 750. výročie založenia

Posledný prázdninový víkend sa v obci Pitelová oslavovalo. Od prvej písomnej zmienky o obci uplynulo už 750 rokov.

50 %

Kniha: 25 dní, ktoré otriasli Pitelovou

V uplynulom týždni sme vám priniesli reportáž z krstu knihy "25 dní, ktoré otriasali Pitelovou". Pre všetkých, ktorých zaujala a chceli by vidieť viac, dnes ponúkame 37 minútový zostrih v cykle "Bez komentára".

Náročný úsek histórie Pitelovej zvečnili v knihe

V nedeľu 6. apríla sme sa boli s našou kamerou pozrieť na krst jedinečnej publikácie "25 dní, ktoré otriasali Pitelovou". Kniha dvojice autorov približuje koniec II. svetovej vojny v tejto obci.

48 %

Kniha: 25 dní, ktoré otriasli Pitelovou

V nedeľu 6. apríla o 12,00 hodine bude pred krčmou U Hárezníkov v Pitelovej uvedená do života a pokrstená knižka "25 dní, ktoré otriasli Pitelovou ".


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.studiolafemme.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety