Jeseň života sa dá prežiť aktívne, plnohodnotne, bez nudy a pocitu zbytočnosti. Takto žijú aj naši klienti.Október je Mesiacom úcty k starším, mesiacom, v ktorom možno viac ako inokedy rezonuje problematika starnutia. Staroba nemusí byť fenoménom posledného štádia života. Na starnutie sa určite dá pozerať aj pozitívne, niekedy stačí zmeniť uhol pohľadu. Domovy dôchodcov sú vo všeobecnosti považované za „ústavy“, kde ľudia preležia celý deň na lôžkach a takýmto spôsobom dožijú svoj život. Realita je však, aspoň v DSS a DD Nádej Janova Lehota diametrálne odlišná od vžitej predstavy.

 

Ak by ste strávili bežný deň v našom zariadení, už od rána by ste si všimli čulý ruch a vysoké pracovné nasadenie nielen zamestnancov, ale aj klientov. Pracujú v skupinkách, v tvorivých dielňach, starajú sa o záhradu, o zvieratá. Hovorí klientka, pani Dobišová: „Máme aktívny spôsob života, pracujeme v rámci všelijakých terapií a výsledkom našej práce sú výrobky, ktoré skrášľujú domov aj okolie.“ Okrem každodenných terapeutických činností a pracovnej terapie v zariadení, snažíme sa klientov integrovať medzi obyvateľov obce, ale tiež mimo obce. Pravidelne spolupracujeme s tunajšou materskou i základnou školou, s klubom detí, ale i seniormi z klubu dôchodcov. Spoločné aktivity sú vítaným spestrením. Nové tváre, mladí ľudia, deti – pri nich klienti pookrejú. Hovorí klientka, pani Horváthová: „Spolupráca so škôlkou, školou i ľuďmi z obce mi prináša veľa zážitkov, prekvapení, nových vedomostí a skúseností.“

 

Aktuálne sme v sa zúčastnili na troch výstavách. Dve sa konali v obci Janova Lehota. Výstava plodov a ručných prác, kde klienti sami prispeli svojimi dielami a výstava militárii“, ktorá im pripomenula obdobie druhej svetovej vojny. Klienti spolu s obyvateľmi obce navštívili Novú Baňu. V rámci 60. výročia tradície Roľníckej nedele mohla verejnosť v miestnom kostole obdivovať všetko, čo matka zem dáva svojim deťom – najkrajšie plody a umelecké diela z obilnín, strukovín, ovocia či zeleniny. V obyvateľoch obce i zariadenia spoločné aktivity umocňujú pocit, že títo ľudia nie sú okrajovou minoritou, ale práve naopak, sú súčasťou obce, v ktorej trávia svoje seniorské obdobie.

 

Naše snahy smerujú aj za hranice obce. Kultúrne podujatia ako plesy, zábavy, koncerty, vystúpenia speváckych či tanečných skupín, výstavy rôzneho charakteru, ale i vzájomné stretnutia s klientmi z iných zariadení. Hovorí klient, pán Strehovský: „Veľmi rád sa zúčastňujem všetkých akcií a výletov, ktoré domov organizuje, pretože tým získavam vedomosti, zážitky a nových priateľov.“ Umelcov z blízka i ďaleka radi pozývame aj k nám, v duchu - ak nemôže klient za kultúrou, príde kultúra za ním. V rámci mesiaca úcty k starším sa naši seniori môžu tešiť na vystúpenia žiarskeho spevokolu „SENIORI OPTIMISTI“ i známeho hudobného zoskupenia Kysucký prameň.

 

Naši klienti sú dôkazom toho, že aj v staršom veku sa človek ešte má na čo tešiť, že sa môže naučiť niečo zaujímavé, spoznať nových ľudí či zažiť nezabudnuteľné. Ako vidieť, aj v domove dôchodcov alebo práve v ňom sa dá jeseň života prežiť aktívne, plnohodnotne, bez nudy a pocitu zbytočnosti. Veď svet má toľko krás, že sa dajú objavovať celý život.


Pridal: DSSnádej Kategória: DSS a DD Nádej, Utorok 14 október 2014 - 14:46:12, Prečítané: 4567x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Oskar bez bariér pre Janovu Lehotu

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) každoročne organizuje prestížne podujatie Oskar bez bariér. Nominovaná bola aj neďaleká obec. Včera sa rozhodlo.

Netradičná kapustnica v domove

Varenie vianočnej kapustnice pre svojich seniorov pripravili aj v Domove sociálnej starostlivosti Nádej v Janovej Lehote. Recept doniesla starostka.

Nádej v športovom duchu

Zapojili sme sa do akcie, ktorou celý týždeň žili občania našej dediny: „Týždeň športu v Janovej Lehote.“ Každý deň sme sa venovali inému druhu športového vyžitia.

Športový deň seniorov

Prázdniny sú tu a my sme sa rozhodli začať ich aktívne, s plným športovým nasadením.

Posedenie pri čaji s ruskou speváckou divou Ninou Dilon

V utorok 17. marca 2015 sme sa stretli vo vyzdobenej sále obecného úradu. Všetci sme netrpezlivo čakali na hlavného hosťa večera, ktorým bola ruská spevácka diva Nina Dilon.

Janova Lehota má novú Nádej - pozrite VIDEO

Dňa 10.11.2014 slávnostne otvorili nové Špecializované zariadenie "Nádej" pre ľudí s Alzheimerovou chorobou a rôznych druhov demencií. Pozrite, ako to v zariadení vyzerá, ako bude o nich postarané  a koľko zaplatí rodina za mesiac.

49 %

Tešíme sa z nového auta

Klienti DSS a DD Nádej sa tešia z nového autíčka. Na výlety či vyšetrenia budú cestovať pohodlnejšie v aute prispôsobenom ich potrebám.

Slivkový deň - pridané VIDEO

V stredu 20. augusta bol v domove dôchodcov a sociálnych služieb Nádej v Janovej Lehote modrý, slivkový deň.

52 %

Rádio "Nádej"

Klienti DSS a DD Nádej v Janovej Lehote sú mimoriadne kreatívni, čo potvrdzuje ďalšia aktivita, ktorú v zariadení uviedli do praxe začiatkom mesiaca.

Oslava rodiny - pridané VIDEO

"Rodina je miestom lásky a života. Miestom, kde láska rodí život." Ján Pavol II.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.studiolafemme.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety