Aké prekvapenia ukýva kašieľ v Žiari nad Hronom? 

Opäť by sme chceli niečo málo pripomenúť z nedávnej histórie nášho kaštieľa. Tak ako všetci vidíme, pomaly sa odkrýva autentická krása areálu kaštieľa.

V posledných dňoch, ako sme už písali, sme očistili okolie kaštieľa od náletovej vegetácie a je to vidieť. Menej však sú viditeľné kroky, ktoré sú základom a podstatou obnovy kaštieľa a tie vedú k zabezpečeniu finančných dotácií na práce, ktoré sú nielen náročné na vysokú úroveň odbornosti, ale aj na finančné krytie týchto prác. A tu by sme chceli vyzdvihnúť iniciatívu pracovníkov Mestského úradu v Žiari nad Hronom, ktorí skoro každodenne pracujú na tom, aby tieto finančné prostriedky zabezpečili z rôznych fondov. Že to nie je jednoduché potvrdí každý, kto v tejto oblasti pracuje, alebo pracoval. No výsledky sa pomaly dostavujú a v najbližšej dobe budú občania svedkami prác, ktoré si celkom iste všimnú, ba čo viac, budú ich môcť aj pozorovať. Ide o reštauračné práce na historickej obnove fasád kaštieľa. Možno budú trvať dlhšie, ale určite sú najpotrebnejšie nielen kvôli obnove krásy fasád a tým aj reprezentácie budovy, ale aj z hľadiska nutnosti zabezpečenia murív a ich spevnenia, odvodnenia a sanácie. Sme presvedčení, že tieto práce udržia kaštieľ v dobrom stave nasledujúce desaťročia.

Samozrejme, pri prácach a prieskumoch, predchádzajúcich projektu obnovy, sa nachádza mnoho nových a veľakrát pekných prvkov. Chceli by sme preto spomenúť nález tzv. zlatého draka. Starší obyvatelia Žiaru nad Hronom si pamätajú, že na bleskozvodoch, týčiacich sa na nárožných vežiach kaštieľa, boli v minulosti upevnení zlatí draci. Boli asi v polovici bleskozvodovej tyči, hrot ktorej bol pozlátený (a je doteraz), draci boli okrídlení, s pomerne krátkym chvostom s mierne otvorenou tlamou, z ktorej vychádzal úzky jazyk. Pred časom títo draci z bleskozvodov zmizli. Pri prehliadke sme jedného z nich našli na juhovýchodnej veži. Bol v dezolátnom stave, ale dobre identifikovateľný. Chvost mu zostal na bleskozvode, ale telo sa zrútilo do medeného žľabu strechy veže. Toho druhého sme už nenašli, Zostal z neho len chvost na bleskozvode. Ak ho niekto má, mohol by ho vrátiť. Drak má veľmi dobré zachované povrchové zlatenie a je dobre identifikovateľný vo svojom tvare a proporciách. Bude možné podľa neho vyhotoviť kópie a umiestniť ich znovu na miesto, kde majú byť. Autentický drak bude vystavený v múzeu v kaštieli, aby si ho mohol každý budúci návštevník pozrieť.

Mgr. Peter Mosný, kastelán

 


Pridal: Nataška Kategória: Žiar nad Hronom, Utorok 26 marec 2019 - 12:01:48, Prečítané: 537x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Žiarsku Míľu pre mamu organizoval Úlik

Osláviť mamu a materstvo je cieľom kampane Míľa pre mamu

Z pera kastelána Petra Mosného: O osídlení

Ako to bolo s osídlením našej kotliny

Novoročný prihovor primátora Žiaru nad Hronom

Novoročný prihovor primátora Žiaru nad Hronom

Peter Antal pokrstil knihu o Žiari nad Hronom

Monografiu o minulosti a súčasnosti Žiaru nad Hronom uviedli do života 4.decembra v priestoroch bývalého biskupského kaštieľa, ktorý mesto kúpilo v októbri tohto roku.

Žiarske plážové kúpalisko očami návštevníkov

Leto je v plnom prúde a my sme sa boli pozrieť ako sa páči žiarske plážové kúpalisko jeho návštevníkom.

Oddychová zóna Etapa bude aj maľovaná

V týchto dňoch sa začalo s maľovaním plochy betónového plotu na oddychovej zóne Etapa. Maľujú ho aj chlapci, ktorí obetovali kúpanie a pomáhajú.

V žiarskom múzeu je dôkaz o veľkom požiari

Zdá sa, že domy na Svätokrížskom námestí postupne vydávajú svoje historické tajomnstvá.

Informačné centrum nájdete aj v žiarskom parku

V historickom pavilóne v Parku Štefana Moysesa nájdete propagačné predmety mesta.

Máj vo Svätokrížskom dome

30.apríla sa prvý krát staval máj nielen na Námestí Matice slovenskej ale aj vo Svätokrížskom dome.

Žiarske Céčko má 30 rokov

18.marca to bolo presne 30 rokov čo sa slávnostne prestrihla páska na žiarskom Mestskom kultúrnom centre. Pozrite si ako to vtedy vyzeralo a aký bol jeho pôvodný názov.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety