28.júna 2019 Cirkev po celom svete slávi sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, pri tejto príležitosti sa v Janovej Lehote konala hodová slávnosť.Kostol v obci Janova Lehota je zasvätený  Najsvätejšiemu srdcu Ježišovmu. V súčasnosti tu pôsobí farár dp. Michal Mališ.

V Kostole najsvätejšieho srdca Ježišovho sa pri príležitosti hodovej slávnosti konala svätá omša, ktorú celebroval dp. Michal Mališ a hodovým kazateľom bol hosť diakon Štefan Paľúch.

 

28.júna 2019 Cirkev po celom svete slávi sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. 

Sv. Otec Benedikt XVI., zdôrazňuje, že týmto sviatkom „osobitným spôsobom zvelebujeme Božiu lásku k ľudstvu, jeho vôľu spasiť celý svet, jeho nekonečné milosrdenstvo.“

Celý mesiac jún je zasvätený osobitnej úcte k Najsvätejšiemu Ježišovmu Srdcu. Božské srdce Ježiša Krista vyjadruje celý jeho vnútorný vzťah lásky k ľudstvu. Srdce symbolicky predstavuje podstatu ľudskej bytosti. Srdce sa všeobecne stalo symbolom lásky. Boh nám daroval svoje srdce lásky, aby sme mohli žiť. Jeho Srdce bije pre nás. Je plné dobroty a láskavosti, trpezlivé a milosrdné. Je prameňom života a svätosti.

 

História kostola:

 

Farský kostol Božského Srdca Ježišovho 

 

V listine z roku 1487 sa píše, že kostol je gotický, postavený už pred spomínaným rokom na starom základe, čo znamená, že vymenil starší predchádzajúci kostol. Ten bol pravdepodobne drevený, no niet o ňom žiadnej zmienky. Terajší kostol bol pôvodne zasvätený narodeniu Panny Márie. V roku 1804 kostol poškodil požiar.  Tri roky trvala jeho oprava. V rokoch 1897 – 1898 prebehla rozsiahla rekonštrukcia kostola.

 

Po tejto rekonštrukcii došlo aj k zmene titulu kostola. Z pôvodného zasvätenia kostola narodeniu Panny Márie došlo k zasväteniu Božskému Srdcu Ježišovmu, ktorému je kostol zasvätený až podnes. V roku 1930 bol kostol opäť rekonštruovaný. Bola pristavená veľká predsieň a postavené železobetónové chóry, aby sa zväčšil priestor pre veriacich na bohoslužbách, pretože ich počet sa zvyšoval. Počet obyvateľov v obci v roku 1930 bol 2846. Táto prestavba bola prevedená počas pôsobenia farára Jozefa Weitterschutza. V roku 2007, za pôsobenia farára Ľudovíta Frindta, bola dokončená obnova liturgického priestoru vo svätyni. Bol postavený nový mramorový oltár s ambonou a sedesom. 15. augusta 2007, Mons. Rudolf Baláž, posvätil kostol aj s novým liturgickým zariadením a organom. Do oltára boli vložené relikvie svätej Faustíny Kowalskej, poľskej rehoľnice, cez ktorú Ježiš priblížil celému svetu posolstvo svojho milosrdenstva. Prostredníctvom nej dal namaľovať známy obraz Božieho milosrdenstva, na ktorom je vzkriesený Ježiš, s dvomi lúčmi z jeho srdca a s nápisom: Ježišu, dôverujem v teba.

Táto relikvia apoštolky Božieho milosrdenstva dotvára zasvätenie kostola Božskému Srdcu Ježišovmu. Práve z Ježišovho prebodnutého srdca vyšla krv a voda, ktoré sú znázornené na obraze milosrdenstva v podobe dvoch lúčov. Ježišovo srdce je prameňom Božieho milosrdenstva.

Foto: Dušan Minár

 


Pridal: Nataška Kategória: Janova Lehota, Sobota 06 júl 2019 - 16:22:41, Prečítané: 171x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Starké v Janovej Lehote napísali Receptár

V Domove sociálnych služieb Nádej v Janovej Lehote si aj tento rok pripomenuli Deň rodiny

Ples v Janovej Lehote bol v štýle večnej módy 30 rokov

Tohtoročný benefičný ples v Janovej Lehote moderovala Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Janova Lehota miluje svoje tradície

Po roku sa obyvatelia Janovej Lehoty mohli počas fašiangu tešiť zo zabíjačkových špecialít

Kozí festival v Janovej Lehote

Počas leta sa v Janovej Lehote konal prvý Kozí festival na Slovensku

Deň rodiny v Domove dôchodcov Janova Lehota

15. výročie otvorenia Domova dôchodcov Nádej v Janovej Lehote si zariadenie pripomenulo v rámci tradičného podujatia Deň rodiny. Starostka Božena Kováčová rozkrájala veľkú tortu. Darček dostalo zariadenie aj od žiarskej samosprávy.

Deti v Janovej Lehote hľadali poklad a jašili sa v pene

Janova Lehota pozvala na Deň detí svojich najmenších obyvateľov na koníky ale aj do peny.

Deťúrence a seniori privítali jar

Zariadenie sociálnych služieb Nádej a Materská škola v Janovej Lehote pripravili spoločné podujatie "Vítanie jari".

Basu v Janovej Lehote pochovali s plačkami a so Sekerou

Obec Janova Lehota a Zariadenie sociálnej starostlivosti "Nádej" pripravila pre všetkých rozlúčku s obdobím fašiangu s názvom ”Pochovávanie basy”.

Výťažok plesu v Janovej Lehote dostanú starkí+VIDEO

V piatok 2.februára sa v Janovej Lehote konal už 10.ročník obecného plesu.

Zabíjačka v Janovej Lehote uchováva tradície

Obdobie fašiangu a veselíc si v Janovej Lehote pripomenuli v sobotu 20.januára obecnou zabíjačkou


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.milujsvojevlasy.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety