Súčasťou histórie Žarnovice je história plochej dráhy, tá preslávila toto mesto nielen na Slovensku a v Európe, ale i vo svete. Prvé preteky na plochej dráhe bolo súperenie jazdcov Autoklubu Košice už v roku 1931.Prvou motoristickou organizáciou, krátko po druhej svetovej vojne, bol Autoklub Republiky Česko-Slovenskej a po ňom Slovenský auto-klub. V rámci Zväzu pre spoluprácu s armádou si žarnovickí motoristi po roku 1951 vytvorili najprv Dobrovoľný zväz ľudového motorizmu a potom Automotoklub. Tieto združenia organizovali nenáročné jazdy zručnosti a branné terénne súťaže. Štadión mal v začiatkoch veľmi jednoduché vybavenie. Vyvýšené divácke priestory boli len za štartom a po obvode prvej zákruty. Dráha merala 427 metrov, lemovali ju nízke mantinely, pri štarte a cieli stála tribúna pre 400 divákov, na protiľahlej strane bolo parkovisko pretekárskych motocyklov so šatňami a hygienickými zariadeniami. To všetko bolo z dreva. Preteky na plochej dráhe v Žarnovici sa od začiatku tešili značnej obľube a ich význam rýchlo rástol. Tradíciu neprerušila ani nútená prestávka, organizovanie významných podujatí pokračovalo na motoristickom športovisku majúcom podľa časopisu Svět motorů medzinárodnú úroveň.
V roku 1962 bola obnovená činnosť plochej dráhy. Na štadióne v Žarnovici pribudli nové mantinely, vyvýšené divácke priestory a budova so sociálnymi zariadeniami. Prvé štarty žarnovických odchovancov spadajú do druhej polovice 60. rokov, kedy vznikol samostatný Slovenský národný automotoklub a potom Automotoklub SSR. V polovici 70.rokov boli priaznivejšie podmienky základom pre množstvo cenných úspechov žarnovických pretekárov doma i vo svete. Na dráhe s novými parametrami a namiesto čiernej škváry na povrchu z bledožltého dolomitu sa uskutočnili prvé preteky majstrovstiev sveta. Dráhu dlhú 400 metrov pokrstil hneď v prvej jazde rekordom Jiří Štancl. Po spoločenských zmenách v roku 1989 sa Zväzarm mení na Združenie technických a športových činností. Z niekdajšej 800 člennej organizácie ostáva Automotoklub "Plochá dráha". Avšak generačný problém spôsobil rozpad plochodrážneho družstva, ostalo organizovanie podujatí  a pribudlo zabezpečovanie reprezentácie samostatného Slovenska. Žarnovická plochá dráha nebola prvou na území Slovenska, väčšinu svojej histórie však bola jedinou a od roku 1985 je Žarnovica jediné mesto, ktoré organizuje plochú dráhu. Jej 59-ročná tradícia robí z nej najstaršie motocyklové športové podujatie na Slovensku vôbec. Počas tejto histórie bola Žarnovica svedkom 239 pretekov, či už na škváre alebo od roku 1979 na dolomite.

Premiéra a prvé medzinárodné preteky
Prvými plochodrážnymi pretekami na území Slovenska, ktorých dokumentácia sa zachovala, bolo súperenie jazdcov Autoklubu Košice v roku 1931. Za osemdesiat rokov trvajúcej histórie tohto športu na Slovensku sa plochá dráha vystriedala na viacerých štadiónoch, no žiadny z nich sa svojou dlhovekosťou sa nikdy nepriblížil Žarnovici. Tu sa prvýkrát rozozvučali plochodrážne motory už v roku 1953.
V dňoch 29. a 30. augusta 1953 sa uskutočnila 1. Pohronská plochá dráha škvárová o Striebornú prilbu SNP v Žarnovici. Spolu sa konalo 5 ročníkov Striebornej prilby, ktorá sa v rokoch 1956 a 1957 stala súčasťou majstrovstiev Československa. V rokoch 1957 a 1958 sa uskutočnili prvé medzinárodné preteky za účasti pretekárov Dánska, Fínska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Švédska a Československa pred rekordnými diváckymi návštevami 20 000 a 18 000 divákov. História Zlatej prilby SNP sa začala písať v Banskej Bystrici, od roku 1962 sa jazdí v Žarnovici. Podujatie si dlho hľadalo svoju dnešnú podobu. Od roku 1969 sa koná bez prestávky, v roku 1971 sa uskutočnilo po prvýkrát v medzinárodnom meradle. V roku 1972 pribudla finálová jazda, ktorá sa od roku 1976 jazdí na 6 kôl. Zlatá prilba SNP je putovnou trofejou. V súčasnosti sa jazdí o tretiu trofej v poradí, predchádzajúce získali natrvalo Jiří Štancl a Antonín Kasper. Od roku 1988 sa používa úplne nový systém pretekov. V pretekoch štartuje 20 pretekárov, ktorí absolvujú 16 kvalifikačných jázd v päticiach. Lepšia polovica štartujúcich postupuje do záverečnej časti podujatia, ktorá sa jazdí vylučovacím systémom s finálovou jazdou za účasti šiestich najlepších pretekárov na 6 kôl.

Súčasnosť
Pred vyše rokom vznikol Speedway Clubu Žarnovica a plochodrážny šport znovu ožíva. Po úspešnej minuloročnej sezóne čaká Žarnovicu znovu na podujatia bohatý ročník. Po uplynulej sezóne, kedy  nový klub zorganizoval päť medzinárodných pretekov, tento rok bude zase bohatší. V kalendári sa nachádza sedem medzinárodných podujatí, medzi ktorými nechýbajú ani preteky európskeho významu.


V nedeľu 13.mája so začiatkom o 13,30 hod. organizuje klub na svojej dráhe, v rámci Jadranskej ligy, akciu Slovensko verzus Česká republika. Jazdí sa na dolomite, dĺžka dráhy je 400 m, šírka 14 m a v zákrutách 18 metrov.
Traťový rekord urobil Martin Vaculík ešte v roku 2009 ( 4.kolá : 1:08.16 min. )

 

Zdroj:Internet


Pridal: Nataška Kategória: SpeedWay club, Pondelok 07 máj 2012 - 00:48:59, Prečítané: 5363x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Plochá dráha pozná víťaza

1. apríla sa v Žarnovici začala plochodrážna sezóna.

Majstrovstvá Európy na plochej dráhe v Žarnovici

Speedway klub Žarnovica vás pozýva na vrchol plochodrážnej sezóny.

Preteky v Žarnovici ovládli Česi

V nedeľu 9.augusta vrcholil žarnovický plochodrážny víkend spojenými pretekmi českej 1.ligy a Preboru jednotlivcov. Na pretekoch sa nakoniec predstavilo 19 jazdcov zo štyroch krajín. Nechýbala ani šestica pretekárov so slovenskými licenciami.

Žarnovickí juniori jazdili s dávkou umenia

V sobotu 8. augusta pokračovala žarnovická plochodrážna sezóna v podaní Speedway Clubu Žarnovica už šiestymi pretekmi. V rámci piateho kola Majstrovstiev Českej republiky juniorov si sily na plochej dráhe merali nielen nádeje našich západných susedov, ale aj jazdci SC Žarnovica, či po jednom juniorovi zo Slovinska a Maďarska. Veľa nechýbalo a na stupňoch víťazov sa mohol po prvýkrát ocitnúť aj domáci junior. Pozrite si reportáž.

Plochá dráha juniori

17 pretekárov z 13 krajín sa v sobotu 30. mája stretlo na plochodrážnom okruhu v Žarnovici. Bojovali o štyri postupové miesta do finálovej série Majstrovstiev sveta juniorov.

Pozvanka Speedway

Už túto sobotu nás čaká v Žarnovici výnimočné plochodrážne podujatie.

48 %

Memoriál Karola Šedivého

Tento rok sa uskutoční 3. ročník Memoriálu Karola Šedivého. Miesto tretieho ročníka sa presúva zo Žarnovickej plochej dráhy na najmodernejší autokrosový areál, Motoršport Arény v Oslanoch.

V nedeľu ďalšie zaujímavé preteky

V Žarnovici sa počas nasledujúceho víkendu uskutoční ďalšie významné plochodrážne podujatie. V nedeľu 14. septembra tu organizujú prebor Českej republiky jednotlivcov.

51 %

Zlatá prilba SNP už túto nedeľu

51. ročník plochodrážnej Zlatej prilby SNP sa uskutoční v nedeľu 31. augusta v Žarnovici.

47 %

V Žarnovici opäť atraktívne preteky

Ďalšie zaujímavé plochodrážne podujatie sa uskutoční v nedeľu 24. augusta v Žarnovici.

48 %

ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety