Zrýchlenie z 0 na 100 má plochodrážna motorka rýchlejšie ako F1 !!!Speedway Club Žarnovica
Plochá dráha v Žarnovici má takmer 60-ročnú tradíciu. Do roku 2012 bolo na dráhe v Žarnovici zorganizovaných takmer 250 podujatí rôzneho významu. V súčasnosti je jedinou na Slovensku už takmer tridsať rokov.
Posledných dvadsať rokov prešla plochá dráha v Žarnovici určitým útlmom. Pokým v osemdesiatych rokoch sa počas sezóny konalo na tejto dráhe takmer desať pretekov v roku, Žarnovica štartovala v československej ligovej súťaži, vychovávala jazdcov, ktorých počet dosahoval takmer dve desiatky a pravidelne sa preteky Majstrovstiev sveta, či Zlatá prilba SNP objavovali v televízii, v deväťdesiatych rokoch a aj v novom tisícročí, klesol počet pretekov na jeden až dva, výnimočne tri v roku, zaniklo ligové družstvo, počet pretekárov klesol na jedného, či dvoch jednotlivcov a zdalo sa, že plochá dráha pomaly, ale iste bude už len minulosťou.
Na začiatku roku 2011 však vznikol Speedway Club Žarnovica, ktorý bol reakciou na neutešený stav žarnovickej plochej dráhy. Klub počas prvého roka svojej existencie dokázal nielen prežiť a zabezpečiť veci dôležité pre chod a existenciu, ale zorganizoval päť medzinárodných podujatí, pričom vrcholom sezóny sa stali Medzinárodné majstrovstvá Slovenska, ktorých štartovaná listina kvalitatívne prevýšila aj Zlatú prilbu SNP. Klub sa hneď prihlásil do ligovej súťaže pod hlavičkou Slovensko, pričom absolvoval tri preteky doma a tri vonku. V Jadranskej lige štartoval spoločne s tímami Slovinska, Chorvátska a Českej republiky. Slovenské farby však väčšinou hájili zahraničné posily, nakoľko počet slovenských pretekárov sa pohyboval medzi tromi až štyrmi. Rovnako v prvom roku svojej existencie začal aj s výchovou  mladých talentov, keď prijal do svojich radov dvoch nováčikov. Najväčším počinom nového klubu bolo zakúpenie nafukovacích mantinelov, ktoré sú podmienkou pri organizovaní pretekov MS a ME. Žarnovica sa tak opäť dostala medzi najvybavenejšie plochodrážne štadióny sveta. Počas minulej sezóny organizoval klub aj množstvo popularizačných akcií, či už besied na školách alebo prezentácií činnosti. Rovnako sa snažil sprístupniť svoje podujatia fanúšikom, keď stanovil vstupné vo výške cien spred dvadsiatich rokov. Deti do 15 rokov mali vstup zadarmo. Taktiež pre fanúšikov venoval posledné preteky sezóny zadarmo, respektíve za dobrovoľné vstupné. Rovnako sprístupnil Medzinárodné majstrovstvá Slovenska aj zdravotne znevýhodneným deťom z DDS Hrabiny, ktoré boli na spomínané preteky pozvané. Veľa úsilia vynaložili v klube na propagáciu plochej dráhy aj v médiách, pričom na takmer každom žarnovickom podujatí boli aj kamery STV, či TA3. V tlači, či už celoslovenskej alebo regionálnej sa objavovalo množstvo článkov s fotografiami. Počas sezóny sa oživil opäť pravidelný plochodrážny život v Žarnovici, keď zorganizoval nielen spomínané akcie, ale aj pravidelné tréningy slovenských reprezentantov a staral sa o zaisťovanie štartov pre nich v zahraničí. Fanúšikovia plochej dráhy sa klubu odmeňovali pomerne vysokou návštevnosťou na podujatiach a povzbudzovaním domácich jazdcov. Skvelá atmosféra a záujem o dianie okolo plochej dráhy neušlo pozornosti ani samotným jazdcom, či organizátorom zo zahraničia, ktorí často vyjadrovali svoj obdiv voči Žarnovici. To všetko sa mohlo udiať iba vďaka snahe takmer 70-tich členov klubu, pomoci Mesta Žarnovica a množstva sponzorov.
Do novej sezóny 2012 vstupuje Speedway Club Žarnovica zase s väčšími cieľmi. V kalendári SMF má zapísaných sedem medzinárodných pretekov, pričom vrcholom sezóny okrem Medzinárodných majstrovstiev Slovenska budú aj Majstrovstvá Európy jednotlivcov seniorov! Takisto klub pokračuje v štartoch v Jadranskej lige. Po niekoľkoročnej prestávke zorganizuje opäť preteky veteránov, na ktorých bude pestrá medzinárodná účasť známych jazdcov z minulosti. Okrem vyššie spomínanej činnosti z minulej sezóny, v ktorej klub pokračuje, zorganizoval aj nábor mladých talentov po školách, čoho výsledkom je päť nováčikov, ktorí už pravidelne trénujú a ďalší, ktorí sa stále hlásia. Klub pre nich zakúpil zatiaľ dva motocykle a počas sezóny plánuje aj tretí. Rovnako zakúpil s pomocou sponzora TKC montované domy aj kvalitný motocykel pre svojho jazdca Jána Halabrína. Klub takisto prikročil ku skvalitneniu organizácie podujatí, keď zakúpil už druhú cisternu na polievanie dráhy, či napravil nedostatky, ktoré na žarnovickom štadióne bránili organizácii pretekov MS a ME. Okrem toho nadviazal opäť spoluprácu s ďalšími médiami. Viac priestoru by tento rok mala dostať plochá dráha aj v televíziách, keď na všetky preteky prisľúbila účasť STV a TA3.
Speedway Club Žarnovica verí, že jeho činnosť neujde pozornosti fanúšikom motoristického športu nielen v blízkom okolí Žarnovice, ale aj v rámci celého Slovenska. Veď plochá dráha bola v minulosti nielen záležitosťou Žarnovice.
Viac informácií o plochej dráhe si môžete nájsť na stránke: www.speedwayclub.sk

Martin Búri


Pridal: Nataška Kategória: SpeedWay club, Pondelok 07 máj 2012 - 08:57:00, Prečítané: 4649x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Plochá dráha pozná víťaza

1. apríla sa v Žarnovici začala plochodrážna sezóna.

Majstrovstvá Európy na plochej dráhe v Žarnovici

Speedway klub Žarnovica vás pozýva na vrchol plochodrážnej sezóny.

Preteky v Žarnovici ovládli Česi

V nedeľu 9.augusta vrcholil žarnovický plochodrážny víkend spojenými pretekmi českej 1.ligy a Preboru jednotlivcov. Na pretekoch sa nakoniec predstavilo 19 jazdcov zo štyroch krajín. Nechýbala ani šestica pretekárov so slovenskými licenciami.

Žarnovickí juniori jazdili s dávkou umenia

V sobotu 8. augusta pokračovala žarnovická plochodrážna sezóna v podaní Speedway Clubu Žarnovica už šiestymi pretekmi. V rámci piateho kola Majstrovstiev Českej republiky juniorov si sily na plochej dráhe merali nielen nádeje našich západných susedov, ale aj jazdci SC Žarnovica, či po jednom juniorovi zo Slovinska a Maďarska. Veľa nechýbalo a na stupňoch víťazov sa mohol po prvýkrát ocitnúť aj domáci junior. Pozrite si reportáž.

Plochá dráha juniori

17 pretekárov z 13 krajín sa v sobotu 30. mája stretlo na plochodrážnom okruhu v Žarnovici. Bojovali o štyri postupové miesta do finálovej série Majstrovstiev sveta juniorov.

Pozvanka Speedway

Už túto sobotu nás čaká v Žarnovici výnimočné plochodrážne podujatie.

48 %

Memoriál Karola Šedivého

Tento rok sa uskutoční 3. ročník Memoriálu Karola Šedivého. Miesto tretieho ročníka sa presúva zo Žarnovickej plochej dráhy na najmodernejší autokrosový areál, Motoršport Arény v Oslanoch.

V nedeľu ďalšie zaujímavé preteky

V Žarnovici sa počas nasledujúceho víkendu uskutoční ďalšie významné plochodrážne podujatie. V nedeľu 14. septembra tu organizujú prebor Českej republiky jednotlivcov.

51 %

Zlatá prilba SNP už túto nedeľu

51. ročník plochodrážnej Zlatej prilby SNP sa uskutoční v nedeľu 31. augusta v Žarnovici.

47 %

V Žarnovici opäť atraktívne preteky

Ďalšie zaujímavé plochodrážne podujatie sa uskutoční v nedeľu 24. augusta v Žarnovici.

48 %

ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.milujsvojevlasy.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 82 Komentáre: 0
Predošlé ankety