Olympijské hry poznáme všetci. Avšak to, že existuje aj olympiáda poštových holubov, to už vie málokto. Tento rok sa konala v poľskej Poznani a zúčastnil sa jej i holub pána Jozefa Boja z Lovčice-Trubín. Skončil dvanásty.Kvalifikovať sa na takúto súťaž môžu len holuby, ktoré majú nalietaných minimálne 2500 km v priebehu dvoch rokov a i na pohľad sú pekné a zdravé. „Vyberajú sa tie najkrajšie holuby z celého sveta,“ hovorí Bojo. Z približne stodvadsiatich holúbkov, ktoré chová, sa tak na olympiádu dostal len jeden. Má šesť rokov, nalietaných už viac ako 5000 km a odchovaný je výlučne na prírodnej strave, ako je cesnak, cibuľa, propolis a bylinkové čaje, ktoré pán Bojo pripravuje z vlastnoručne nazbieraných byliniek.

Počas zimy holúbky nelietajú, ale s prvým jarným dňom sa vypúšťajú a začínajú sa trénovať. Najskôr lietajú okolo domu, potom pokračujú desiatimi kilometrami, až do tých 700 – 1000 km. „Každú nedeľu máme súťaže. V sobotu ich naložíme do prepravného auta a ráno ich v určenom čase vypúšťame. Každý holub má na nohe čip, vďaka ktorému môže snímacie zariadenie vyhodnotiť čas a určiť víťaza,“ informuje pán Bojo. Na súťaž svoje holuby pripravuje celý týždeň. „Mám ich rozdelené na vdovy a vdovcov. Vždy ich nejakých pár minút nechám spolu, holub sa tak navnadí a skôr priletí naspäť domov k holubičke. To je taká holubárska finta,“ smeje sa.

Holuby začína cvičiť už po štyroch mesiacoch od vyliahnutia. Podľa jeho slov, sú však najlepšie až okolo piatich - šiestich rokov. Dnes sú však také staré skôr výnimkou, práve preto, že ich začínajú „naháňať“ už veľmi skoro. Napriek tomu, jeho holub – olympionik, tento úspech dosiahol až v šiestich rokoch. Prírodná strava, ktorou ich pán Bojo kŕmi, má tak určite niečo do seba. Nečudo, že holúbok dokáže lietať na také veľké vzdialenosti.

„Holub za jeden deň kľudne preletí aj 1000 - 1200 km. Ráno ho vypustia a večer je doma,“ šokuje skúsený holubár. Trasu jednoducho pozná. „Zatiaľ sa presne nevie, ako sa orientujú, ale podľa všetkého vďaka magnetickým siločiaram, ktoré majú v nose,“ dodáva Bojo. Napriek tomu, vraj nie je zriedkavosťou, že sa holúbok stratí. Ak nie je pripravený, nemá dostatok síl, pritrafia sa mu zdravotné problémy alebo ho len zastihne búrka, môže sa stať, že sa jednoducho späť domov už nedostane. Naopak, niekedy čakajú holubárov príjemné prekvapenia, keď sa im zatúlaný holúbok vráti aj po niekoľkých rokoch. „Teraz sa mi jeden vrátil po štyroch rokoch. Najdlhšie však bol môj holub preč sedem rokov a našiel cestu späť. Po siedmych rokoch,“ zdôrazňuje Bojo. Tých svojich si nikdy nepomýli. Pozná ich podľa krúžkov na nohách, ale i podľa očí. Svoju lásku k holúbkom tak pán Bojo nezaprie. A možno vychová i ďalšieho olympionika. (MV)

Pridal: Monika Kategória: Lovčica-Trubín, Utorok 01 november 2011 - 20:53:17, Prečítané: 5485x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Tip na víkend - Lovčická heligónka

Po prvom veľmi úspešnom ročníku sa pripravuje už 2 ročník Lovčickej heligónky v obci Lovčica-Trubín

TIP na víkend

Kúsok od Žiaru sa pripravuje už na tento víkend netradičný koncert

FOTO: Deň detí v Lovčici-Trubíne

Prekvapenie pre deti pripravila aj obec Lovčica-Trubín. Avšak zabavili a najedli sa aj staršie ročníky. Veď predsa sme všetci deti svojich rodičov.

V Lovči bol v sobotu maškarný ples

Maškarný ples v Lovči má dlhoročnú tradíciu. Tento rok ho usporiadali členky Únie žien v Lovči a miestny Obecný úrad, za finančnej pomoci sponzorov.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety