V období, plnom správ o negatívnom ekonomickom vývoji, prišla z malej obce žiarskeho okresu potešujúca správa. Obec Slaská nemá žiadne dlhy a rok 2011 ukončí s miernym prebytkom.Posledných 11 rokov obec pravidelne splácala záväzky vyplývajúce z úverov. Za toto obdobie bola nútená prijať dvakrát úver, ktorý aj čerpala a následne teda musela aj splatiť. V rokoch 2001, resp. 2002 bol na obec prevzatý úver z obecnej obchodnej spoločnosti, ktorá si požičala v rámci realizácie projektu lyžiarskeho vleku. Samotný projekt presahujúci milióny korún však nebol schopný vydržať takú úverovú zaťaženosť a nedokázal zarobiť prostriedky na splácanie dlhov. Po jeho stopnutí zo strany obce však visel ešte otáznik na dlhom presahujúcim 19 916 €. Miliónové dlhy sa z časti splatili predajom vleku a príslušenstva a zvyšná časť zostala pre banky nedobytná, keďže obecná obchodná spoločnosť viac majetku nemala. Lenže dlh presahujúci sumu 19 916 € nebolo možné zlikvidovať, lebo zaň ručila majetkom obec. "Tak sme ho prevzali a zaviazali sa ho splatiť, aby sme neprišli o obecný majetok," hovorí starosta Slaskej Daniel Gelien.


V roku 2010 zase musela obec riešiť prefinancovanie projektu rekonštrukcie ciest. Bola síce úspešná pri získaní dotácie na tento účel, ale prax bola a je taká, že projekt musia obce na vlastné náklady zrealizovať a až potom žiadať o prefinancovanie. V roku 2010 sa preto zadlženosť zvýšila o ďalších 130 000 €. "Projekt sme dokončili v samotnom roku 2010, ale s jeho kontrolou a následne s prefinancovaním štát meškal viac ako rok. V júli 2011 sa nám podarilo definitívne splatiť starý záväzok po obecnej obchodnej spoločnosti a pred sebou sme tlačili ešte neprefinancovaný projekt EÚ," pokračuje starosta.


Aj to však obec postupne vyrovnala a ako vianočný darček obec pred pár dňami obdržala samotnú platbu za realizáciu projektu a následne jednorázovo splatila v plnej výške prekleňovací úver. "Takže dňom 14. decembra 2011 sme sa zbavili všetkých dlhov a obec Slaská sa týmto dňom stala obcou bez dlhu. Táto pozitívna správa nás potešila práve v čase, keď všetci avizujú recesiu v ekonomike a zníženie financií aj pre samotné obce. Aj napriek dlhovej zaťaženosti v minulosti, sa obec správala zodpovedne a aj preto nekrátila dotácie záujmovým združeniam, nevypínala v noci verejné osvetlenie, už niekoľko rokov nezvyšovala daň z nehnuteľnosti a ani poplatok za odpady a v rámci možností realizovala ešte aj plánované rekonštrukcie, v ktorých bude v roku 2012 pokračovať," uzavrel starosta Slaskej Daniel Gelien. (gem)

Zdroj: http://www.slaska.sk


Pridal: Tomas Gemza Kategória: Slaská, Utorok 20 december 2011 - 09:12:15, Prečítané: 5653x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Za smeti platia Slašťania minimum

Obyvatelia Slaskej dôsledne separujú, výsledok nenechal na seba dlho čakať a všetci boli milo prekvapení.

Hry aj šašo deti v Slaskej bavili

Oslavu Dňa detí pripravil obecný úrad v Slaskej pre svojich najmenších obyvateľov

Hviezda šlágrov spievala v Slaskej

Mesiac úcty k starším si každoročne pripomínajú aj v Slaskej, preto tento rok nebol žiadnou výnimkou. Starosta pripravil pre seniorov prekvapenie.

V Slaskej oslávili MDD tancom

Deň detí oslávili aj detičky v Slaskej. Obec pre nich pripravila atraktívne sobotnajšie dopoludnie a velikánske darčeky

Chcete bývať v dome, v tichúčkom prostredí pri potoku?

Obec iba niekoľko kilometrov od Žiaru ponúka na predaj zaujímavú, no najmä cenovo dostupnú nehnuteľnosť.

V Slaskej spievali seniori - pridaná reportáž

V Slaskej sa v piatok 11. júla uskutočnila Okresná prehliadka seniorských speváckych skupín. Záštitu nad prehliadkou prevzal starosta obce Daniel Gelien.

48 %

Vysporadúvajú pozemky neznámych vlastníkov

Obec Slaská začala vysporadúvať pozemky na území obce po neznámych vlastníkoch.

45 %

Červený kríž našiel útočisko v Slaskej

Voľné priestory po zrušenej škôlke obec Slaská prenajala Slovenskému Červenému krížu,konkrétne Územnému spolku Žiar nad Hronom.

55 %

Slaskej sa naďalej darí

Obec so 490 obyvateľmi je stále jednou z mála obcí na Slovensku, ktorej sa skutočne darí. Jej dlh je už niekoľko mesiacov nulový a naďalej hospodári s prebytkom. Svoju spokojnosť netají ani jej starosta Daniel Gelien.

555 výročie obce Slaská

555 výročie obce Slaská

47 %

ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety