Prvá písomná zmienka o obci Prochot je stará už 600 rokov. Jeho obyvatelia, ale aj rodáci zblízka, či zďaleka, to v sobotu 5. júla patrične oslávili.Program osláv začal dopoludňajšou svätou omšou za občanov obce Prochot a jej rodákov v kostole sv. Matúša. Pokračovalo sa oficiálnym prijatím rodákov a hostí v kultúrnom dome starostkou obce Darinou Gajdošovou.

Skvelý program zabezpečili domáci

Hlavný program osláv sa odohrával od 14. hodiny v sčasti vynovenom kultúrnom dome. Na pútavý program veľmi dobrej úrovne nepotrebovali Prochotania žiadne "hviezdy" - pripravili si ho sami. Na príbehu rodiny ukázali prierez dejinami, v ktorých sa často spoznávali aj obyvatelia obce. Hosťami, rodákmi a obyvateľmi do prasknutia zaplnený kultúrny stánok obce si tak zaspomínal, aj sa pobavil.

"Prochot v zrkadle času"

Na záver oficiálneho programu sa uskutočnil krst knihy "Prochot v zrkadle času", ktorá bola vydaná pri príležitosti výročia. Vodou z horského prameňa neďaleko obce ju pokrstila jedna z najstarších obyvateliek Veronika Vincencová. Autorkou knihy je Zdenka Kramplová s kolektívom spoluautorov. Návštevníci si mohli knihu zakúpiť, rovnako ako aj iné spomienkové predmety. Okrem toho mali možnosť obdivovať remeselnícke výrobky z dielne ľudových majstrov. Pripravená bola aj výstava strojov z furmanských dvorov, ale tiež hasičský stroj s historickými uniformami a helmami. Deti potešil detský kútik s malým kolotočom a cukrovou vatou. Miestny Domov sociálnych služieb a Domov pre seniorov Jesienka zorganizoval pri príležitosti 600-ročnice deň otvorených dverí. Oslavy pokračovali večernou pravou dedinskou zábavou. Text a foto: Tatiana Gemzová

Rozšírenú reportáž z osláv, kde uvidíte všetko podstatné, si môžete pozrieť tu:

 


Pridal: Tatiana Gemzova Kategória: Prochot, Streda 16 júl 2014 - 08:25:54, Prečítané: 8246x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Oslavy v Prochote

Tento rok malá dedinka pod Vtáčnikom - Prochot oslavuje 600. narodeniny. Toto svoje jubileum si obyvatelia pripomenú v sobotu 5. júla. Oslavy budú prebiehať celý deň. Pozvaní nie sú len samotní obyvatelia či rodáci, ale aj ľudia zo širokého okolia.

Pre naše maminy

Aj napriek rôznym prekážkam, sa konečne aj v malej dedinke Prochot oslávil Deň matiek.

Pomáhať sa dá aj plesaním...10. februára o 19-tej hodine sa v Dome kultúry v Prochote uskutoční v poradí druhý ročník Benefičného plesu. Pre hostí je pripravený bohatý program.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.studiolafemme.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety