Pamiatkovo chránený park pri biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom nesie meno Štefana Moysesa. Pôvodne patril medzi obľúbené miesta ostrihomských cirkevných hodnostárov. V čom však spočíva jeho výnimočnosť?     Park sa nám predstavuje niekoľkými významnými hodnotami, predovšetkým historickou. Už v roku 1678 tu Juraj Lipai vytvoril do istej miery unikátne dielo, park so znakmi pravidelného slohu, ktoré sa zachovalo až do dnešných čias. Hlavné lipové aleje tvoria kríž, lipy sú staré možno viac ako dvesto rokov. . V odborných posudkoch sa konštatuje, že park v jednej svojej časti prechádza do voľného krajinárskeho štýlu, čím sa architektonicky zaraďuje do zmiešaného štýlu. Takýto park je už na Slovensku dosť ojedinelý a aj to dodáva parku pečať unikátnosti. A práve táto unikátnosť bola narušená tým, že sa časť parku v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch využila na vybudovanie športovísk pre mesto Žiar nad Hronom /kúpalisko, futbalové ihriská/.

   Ramená kríža sa pretínajú v mieste fontány, ktorá už nie je pôvodná. V minulom storočí bola rekonštruovaná nielen novým materiálom, ale dostal aj  novú formu.

   Park vždy najviac trpel vojnami a povstaniami, šťastím je, že sa vždy našli cirkevní hodnostári, ktorí ho povzniesli. Takýmto bol napríklad Štefan Moyses, ktorý po revolúcii v rokoch 1848 – 1849  po svojom nástupe do Sv. Kríža nad Hronom dával park do poriadku. V 20. storočí to bol ďalší slovenský biskup Marián Blaha, ktorý park tiež  rekonštruoval. V súčasnosti sa park od roku 2002 opäť botanicky rekonštruuje. Nezanedbateľnou hodnotou parku je jeho biologická hodnota, ktorá je daná bohatým zastúpením drevín. Pri projektových prácach pri súčasnej rekonštrukcii sa uvažuje s viac ako 11 000 stromami a kríkmi, a to by som už nazval skoro neuveriteľným číslom.

Park v súčasnosti plní aj krajinárske úlohy svojou polohou pri vstupe do Žiaru nad Hronom a tiež slúži na rekreáciu a oddych. Vybudovanie rekreačno-oddychových  zariadení síce v minulosti z parku ukrojilo, ale vznikol komplex (kúpalisko, jazierka, ihriská) zladený s prírodným prostredím. Nie je bez zaujímavosti, že aj Hlinikáreň tu mala ešte pred nedávnom zbúrané „búdy“, v ktorých svoju činnosť začínalo zdravotné stredisko. Pravdepodobne vrcholom arogancie bolo rozhodnutie orgánov mesta /za socializmu/, ktoré park pomenovali „Park kultúry a oddychu  Československo-Sovietskeho priateľstva“.

   Park Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom je súčasťou kultúrneho dedičstva parkov a záhrad, súčasne je však aj veľkou učebnicou o živote tu rastúcich jedincov.


   Musím pripomenúť, že v parku sa nachádza  hádam najkrajšie kvitnúci strom Ľaliovník tulipánokvetý a upozorňujem naň hlavne preto, že v tomto období tento strom začína kvitnúť, ak sa rozhodujete na malú prechádzku prehliadka Laliovníka stojí za to. Ja to okolo 25 metrov vysoký strom  stojí v druhej uličke po vstupe do parku zo strany kaštieľa vpravo.
                                                                                                                           Richard Kafka
 


Pridal: Nataška Kategória: Žiar nad Hronom, Sobota 09 august 2014 - 14:39:08, Prečítané: 2022x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Novoročný prihovor primátora Žiaru nad Hronom

Novoročný prihovor primátora Žiaru nad Hronom

Peter Antal pokrstil knihu o Žiari nad Hronom

Monografiu o minulosti a súčasnosti Žiaru nad Hronom uviedli do života 4.decembra v priestoroch bývalého biskupského kaštieľa, ktorý mesto kúpilo v októbri tohto roku.

Žiarske plážové kúpalisko očami návštevníkov

Leto je v plnom prúde a my sme sa boli pozrieť ako sa páči žiarske plážové kúpalisko jeho návštevníkom.

Oddychová zóna Etapa bude aj maľovaná

V týchto dňoch sa začalo s maľovaním plochy betónového plotu na oddychovej zóne Etapa. Maľujú ho aj chlapci, ktorí obetovali kúpanie a pomáhajú.

V žiarskom múzeu je dôkaz o veľkom požiari

Zdá sa, že domy na Svätokrížskom námestí postupne vydávajú svoje historické tajomnstvá.

Informačné centrum nájdete aj v žiarskom parku

V historickom pavilóne v Parku Štefana Moysesa nájdete propagačné predmety mesta.

Máj vo Svätokrížskom dome

30.apríla sa prvý krát staval máj nielen na Námestí Matice slovenskej ale aj vo Svätokrížskom dome.

Žiarske Céčko má 30 rokov

18.marca to bolo presne 30 rokov čo sa slávnostne prestrihla páska na žiarskom Mestskom kultúrnom centre. Pozrite si ako to vtedy vyzeralo a aký bol jeho pôvodný názov.

Marcel Pecník je autor novej knižky o Žiari

O Žiari nad Hronom máme už niekoľko knižiek, či sú už o meste, futbale, alebo spomienky ľudí na jeho budovanie v 60. a 70. rokoch. Už na jeseň tohoto roka však vyjde nová knižka o Žiari nad Hronom. Autor nám prezradil, čo v nej nájdeme.

V Informačnom centre dostanete knihy aj víno

Žiar nad Hronom má už tiež svoje Informačné centrum. Nielen návštevníci, ale aj obyvtelia mesta, si z neho môžu odniesť vkusné, elegantné ale aj chutné propagačné predmety.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.rmr-stav.sk/
Pohotovosť má lekáreň: BENU - od 20,00 do 22:30 hod.
Adresa: SNP 116, Žiar n/hronom, 96501
Telefón: zatiaľ nemá zverejnený
Pohotovosti lekární na ďalšie dni
Obedné menu na dnes zverejnilo:
9 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.milujsvojevlasy.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 34 Komentáre: 0
Predošlé ankety