Žiarske námestie s orlojom, veľkorysé plány, ktoré sa nikdy nerealizovali 

Už aj z predchádzajúcich článkov je všeobecne známe, že hlavným gestorom projektovania výstavby nášho mesta bol Krajský projektový ústav v Prahe. Projekčný kolektív viedol pre Žiar nad Hronom V. Rúžička.

 

Ing. arch. Terézia Bartošíková, žiarčanka, spracováva v rámci doktorandskej práce históriu tvorby a výstavby Žiaru nad Hronom a môžeme s potešením konštatovať, že sa jej v pražskom archíve podarilo nájsť ďalšie zaujímavé archívne materiály.

 

Tak v tejto časti budem prevážne citovať myšlienky, ktoré sú odrazom jej archívnych štúdií, článok ako mi ho odoslala uvádzam prakticky doslovne, k článku je pripojené 5 obrázkov z uvedeného archívu, potrebujú podrobnejšie štúdium, ale dá sa v tom orientovať, pokúste sa o to :

Ing. Richard Kafka a teraz Ing. arch. Terézia Bartošíková :

 

Žiarsky orloj a nerealizovaná prestavba námestia

Podľa materiálov nakreslených v  januári 1971 v Krajskom projekčnom ústave Praha akademickým architektom V. Ružičkom a jeho kolektívom malo byť námestie iné, než na aké sa pamätáme a najmä aké ho máme dnes. Tento článok vychádza zo sprievodnej správy a plánovej dokumentácie k námestiu uloženými v Státním oblastním archivu Praha v zatiaľ nezatriedenom fonde KPU Praha. Chceli by sme vám v ňom priblížiť urbanistickú tvorbu zo sedemdesiatych rokov a zároveň ukázať jednu z ciest, ktorou sa mohlo naše mesto uberať.

Základnou ideou návrhu bola snaha o prepojenia celého priestoru medzi podchodom pod štátnou cestou Žiar nad Hronom-Handlová a bývalým závodným klubom ROH do jednej veľkej pešej zóny rozdelenej na niekoľko funkčne aj výrazovo odlišných častí. Doprava mala byť z námestia úplne odstránená. Táto pešia zóna bola navrhnutá ako pulzujúce srdce mesta a nie len ako reprezentačný priestor. Námestie malo zostať trvalou hodnotou, ktorá by reprezentovala vtedajší životný štýl a kultúrnu úroveň pre ďalšie generácie.

V rozložení priestorov nového námestia mali byť skĺbené historické prvky starých miest, prvky v danej dobe moderné a zároveň bol v návrhu zohľadnený aj budúci vývoj. Cesta, v tej dobe pretínajúca námestie, mala byť zapustená pod zem, kde malo byť vybudované aj veľkokapacitné podzemné parkovisko. Druhé podzemné parkovisko malo byť vybudované pri hoteli Luna. Osvetlenie pešej zóny malo byť riešené atypicky, bodovým osvetlením v objektoch mobiliára, v kombinácii s osvetlením zo striech okolitých budov.

Funkčne bolo nové námestie v návrhu rozdelené do troch častí. Zhromaždovacieho priestoru pred tribúnou bieleho domu, oddychovej zóny pred bankou a priestoru pre mladých pred hotelom Luna. Každý priestor mal mať svoju dominantu a výrazné prvky, dotvorené v duchu súdobého umenia.

Dominantou zhromaždovacieho priestoru mal tvoriť pamätník SNP, ktorý mal nadväzovať na tradíciu povstania na strednom Slovensku, rovnako ako aj na názov závodu. Súsošie malo stáť na zdobenom podstavci obklopenom kamennými kvetináčmi. Pred sochou mala byť umiestnený večný oheň ako symbol večnosti národa, jeho sily a tvorivého ducha. Vlajkosláva umiestnená oproti tribúne mala byť výtvarne pojatá, ale zároveň mala slúžiť na odvetranie podzemných garáží.

Pred bankou mala byť pokojnejšia oddychová zóna so záhonmi ruží, sadovou úpravou a malou fontánou, kde by si bolo možno sadnúť si a uniknúť každodennému zhonu. Od ruchu dopravy ju mala oddeliť stena vyššej zelene.

Na strane námestia smerom k hotelu mal byť priestor vyhradený pre mládež a jej fantáziu, túžby a elán. Nachádzať sa tu mala veľká fontána s množstvom kaskád, vodotryskov a prepadov. Ďalším výrazným prvkom tejto časti námestia mal byť orloj so zvonicou. Tento objekt mal byť symbolom mesta . Mali v ňom byť zlúčené prvky historické s oprostením sa od cirkevnej podoby a prvky moderné. Orloj mal odpočítavať čas od založenia socialistického mesta Žiar nad Hronom. Zvonica umiestnená na vrchu orloja mala ohraničovať a deliť deň údermi zvona, ale zároveň mala vnášať do moderného mesta romantický prvok malebných miznúcich dediniek. Hmota orloja mala byť jednoduchá, zdobená len plastikami zverokruhu. Na prednej strane bola v návrhu znázornená rieka Hron, na ktorej bolo mesto postavené, ktorá zároveň symbolizovala nekonečnosť života a ľudského ducha. Na úpätí orloja mali byť umiestnené vodotrysky, ktoré mali reliéfnu výzdobu pretaviť do reálneho prvku tečúcej vody.

Aj takto mohlo vyzerať námestie v Žiari nad Hronom. V tomto článku sme vám sprostredkovali dochované záznamy o nerealizovanom návrhu na prestavbu námestia. V niektorých ohľadoch bol návrh poplatný dobe, v niektorých iných oblastiach predčil aj súčasný stav.

 

Ing. arch. Terézia Bartošíková

 

 


Pridal: Nataška Kategória: Žiar nad Hronom, Pondelok 16 marec 2015 - 09:09:21, Prečítané: 1669x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Žiarsku Míľu pre mamu organizoval Úlik

Osláviť mamu a materstvo je cieľom kampane Míľa pre mamu

Z pera kastelána Petra Mosného: O osídlení

Ako to bolo s osídlením našej kotliny

Z pera kastelána Petra Mosného

Aké prekvapenia ukýva kašieľ v Žiari nad Hronom?

Novoročný prihovor primátora Žiaru nad Hronom

Novoročný prihovor primátora Žiaru nad Hronom

Peter Antal pokrstil knihu o Žiari nad Hronom

Monografiu o minulosti a súčasnosti Žiaru nad Hronom uviedli do života 4.decembra v priestoroch bývalého biskupského kaštieľa, ktorý mesto kúpilo v októbri tohto roku.

Žiarske plážové kúpalisko očami návštevníkov

Leto je v plnom prúde a my sme sa boli pozrieť ako sa páči žiarske plážové kúpalisko jeho návštevníkom.

Oddychová zóna Etapa bude aj maľovaná

V týchto dňoch sa začalo s maľovaním plochy betónového plotu na oddychovej zóne Etapa. Maľujú ho aj chlapci, ktorí obetovali kúpanie a pomáhajú.

V žiarskom múzeu je dôkaz o veľkom požiari

Zdá sa, že domy na Svätokrížskom námestí postupne vydávajú svoje historické tajomnstvá.

Informačné centrum nájdete aj v žiarskom parku

V historickom pavilóne v Parku Štefana Moysesa nájdete propagačné predmety mesta.

Máj vo Svätokrížskom dome

30.apríla sa prvý krát staval máj nielen na Námestí Matice slovenskej ale aj vo Svätokrížskom dome.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.milujsvojevlasy.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 68 Komentáre: 0
Predošlé ankety