TV ŽIAR: Žiarska samospráva chce kúpiť kaštieľ

Žiar nad Hronom 2.8.2018 - Už v roku 2017 sa objavila na realitných portáloch ponuka na predaj žiarskeho kaštieľa. Predať sa ho rozhodol súčasný majiteľ firma MALES. Žiarska samospráva sa rozhodla na ponuku zareagovať a chce kaštieľ kúpiť.
 

Kaštieľ je v ponuke spolu s dvoma ďaľšími budovami, ktoré s ním bezprostredne susedia.

Primátor Peter Antal sa už minulý rok vyjadril, že: " Kaštieľ je symbolom nášho mesta a bola by škoda, keby sa dostal do rúk, ktoré ho nikam neposunú. Je jedno či tam bude hotel, štátna správa, mestský úrad, dôležité je, aby bol zachovaný. Viem si predstaviť, ako by v kaštieli sídlil mestský úrad, sú tam krásne sály na obrady “.

Dnes na tlačovej besede oznámil, že samospráva vážne uvažuje o jeho kúpe a dohodol sa s predávajúcim na cene 2,8 milióna eur. Predávajú sa všetky tri budovy ako celok, je to spolu viac ako 100 miestností. Peter Antal chce aby sa vedľajšie budovy využívali napríklad ako domov dôchodcov, klub dôchodcov a miesto by tam mali mať aj občianske združenia či už pre autistické deti alebo iné, tiež Základná umelecká škola.

Do kaštieľa by sa mohla presťahovať časť žiarskej samosprávy, galéria Jula Považana, mestské múzeum a tiež by sa mohol priestor nájsť na obradnú sieň, kde by sa robili svadby, priestor by chceli vyčleniť aj na koncerty a podobne.

Podľa primátora sú priestory vo vnútri v podstate okamžite použiteľné, strecha je vymenená a rekonštrukciou prešlo aj kúrenie (kaštieľ má vlastnú kotolňu). Náklady na prevádzku poznajú a podľa primátora sú nižšie ako na Mestské kultúrne centrum a to aj preto, že objekty majú vlastnú kotolňu.

Čo sa týka Obchodnej akadémie, ktorá má v jednej z budov sídlo, jej osud mesto nerieši, pretože ide o súkromnú školu, ktorú tiež vlastní súčasný majiteľ kaštieľa.

O kúpe kaštieľa a ďalších dvoch budov rozhodnú v najbližších týždňoch definitívne až žiarski poslanci.

Viac sa dozviete v zázname z tlačovej besedy, ktorú pripravujeme.

 

História:

Resančno-barokový kaštieľ dal okolo roku 1631 postaviť arcibiskup Peter Pázmáň. V rokoch 1782 - 1794 bol reštaurovaný a v rokoch 1850 - 1869 nadstavovaný. V duchu romantických náhľadov zakončili fasády pseudogotickým cimburím. Kaštieľ dlho slúžil ako letné sídlo banskobystrických biskupov. Od roku 1851 tam pôsobil a v roku 1869 i zomrel Dr. Štefan Moyses.


Pridal: Nataška Kategória: Spravodajstvo, Štvrtok 02 august 2018 - 14:29:40, Prečítané: 340x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Nové koše v Žiari budú antivandal

Tento rok sa v Žiari začne s výmenou tzv. malých smetných košov.

Mariana Páleníková ohlasuje kandidatúru na post primátorky Žiaru nad Hronom

Bývalá prednostka Mestského úradu Mariana Páleníková 31. júla oznámila, že sa rozhodla kandidovať na post primátorky Žiaru nad Hronom v novembrových komunálnych voľbách.

Každý Žiarčan vyprodukoval vlani 332 kg odpadu

Žiari má vypracovaný systém, ktorý zabezpečuje efektívne nakladanie s komunálnym odpadom už viac ako 10 rokov.

Ako sa bude po novom parkovať v centre Žiaru

Žiarska samospráva ide na parkovacie miesta v centre mesta osadiť snímače osadenosti. Parkovanie tak v centre Žiaru nájdete cez mobil. Ako to má fungovať v praxi vám povie prednosta MsÚ Juraj Miškovič.

Ako nakúpiť čo najvýhodnejšie?

Dnes už môžeme nakúpiť prostredníctvom internetu všeličo. Od potravín, cez kozmetiku, až po letenky či vstupenky do kina alebo divadla. Online nakupovanie sa stalo súčasťou našich životov. Avšak, nie všetkým sa podarí nakúpiť čo najvýhodnejšie, za najnižšiu možnú cenu.

Ani kvapka vody nazmar, hovorí žiarska samospráva

Žiar chce zachytávať dažďovú vodu z niekoľkých mestských budov

Môžete sa uchádzať o značku „regionálny produkt Pohronie“

Občianske združenie Žiarska kotlina vyhlásilo dňa 25.06.2018 1.výzvu na predkladanie žiadostí o udelenie značky „regionálny produkt Pohronie“.

Filmový festival spomínal na Miloša Formana

Miloš Forman ( zomrel v apríli 2018) bol nielen skvelým režisérom, ale aj veľkým priateľom karlovarského filmového festivalu. Organizátori si ho pripomenuli počas úvodného večera premietnutím jeho filmu Lásky jednej plavovlásky.

Tim Robbins na karlovarskom festivale

Kto by nepoznal film režiséra Franka Darabonta Vykúpenie z väznice Shawshank, kde si Tim Robbins zahral hlavnú úlohu. Na festival si prišiel prevziať cenu a aj zaspievať.

Do Karlových Varov prišli hviezdy

53.ročník Filmového festivalu v Karlových Varoch sa začal v piatok 29.júna a bude trvať do 7.júla. V tomto čase privítajú vo Varoch na červenom koberci hviezdy domácej a zahraničnéj filmovej scény.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.coop.sk/sk/zakaznik/akcie-a-aktualne-kampane/milionty-zakaznik
Žiar nad Hronom aktuálne
Dnes je 17°C a 0
Zajtra bude 14°C až 25°C a Búrky
Pozajtra bude 15°C až 28°C a Lokálne búrky
Predpoveď počasia na ďalšie dni
Žiadne informácie
Žiadne nastávajúce udalostiKompletný kalendár akcií
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame: Prajeme Vám dobrú chuť!
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Želáte si predčasné voľby do NRSR?

Áno

Nie

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 88 Komentáre: 0
Predošlé ankety