Ak by ste sa rozhodli odrezať koberec kuchynským nožom, nedopadlo by to najlepšie. Keby ste to však skúsili čepeľou na to určenou, výsledok by neporovnateľný. Podľa čoho však vyberať nože a ktorá čepeľ je na čo najvhodnejšia?S oceľou sa stretnete najčastejšie  
Čisté kovy majú nevhodné technologické a mechanické vlastnosti, čo značne limituje ich používanie. Preto sa pri výrobe nožov, resp. ich čepelí vo veľkej miere využívajú zliatiny. Konkrétne ide o oceľ – uhlíková, nehrdzavejúca a HSS. Každý z týchto typov má iný postup výroby, iné vlastnosti, iné možnosti využitia.

Napríklad HSS je skratka pre anglické „high speed steel“, slovenským ekvivalentom je rýchlorezná oceľ. Jej hlavnou devízou je vysoká tvrdosť, o ktorú tento materiál neprichádza ani pri prehriatí. Využíva sa preto najmä v priemysle pri obrábaní kovov, no výnimkou nie sú ani nože určené na hobľovanie či sústruženie.

Aké ďalšie materiály sa používajú
Okrem ocele sa pri výrobe čepelí používajú aj iné materiály. Takýmto prípadom sú keramické nože, ktoré sú vyrábané z oxidu zirkoničitého. Ich hlavnou devízou je tvrdosť – na Mohsovej stupnici dosahujú hodnotu neuveriteľných 8,2. Len pre porovnanie: diamant má 10 a hodnoty ocele sa pohybujú medzi 5 – 6. Známe sú svojou dlhou životnosťou, nepodliehajú korózii a ich ostrie je skutočne odolné.

Kde ich môžete využiť? Najčastejšie sa s nimi stretnete v kuchyni, no v priemysle tiež nie sú výnimkou – používajú sa najmä pri rezaní lepiacich pások, kartónov či plastov – mäkkých i tvrdších. Ďalším materiálom, s ktorým sa pri kúpe nožov stretnete, je zliatina volfrámu. Vyhľadávaný je najmä pre svoju tvrdosť, výnimkou nie je ani jeho použitie pri výrobe projektilov.

Podľa čoho vyberať nože
Priemyselný nôž odporúčame kupovať podľa účelu, na ktorý sa ho chystáte použiť. V prípade, že plánujete rezať iba kartónové krabice, model s čepeľou z najtvrdšej volfrámovej zliatiny je pre vás zbytočnou investíciou. V takejto situácii siahnite po keramickom či oceľovom noži. Ak potrebujete spoľahlivý nôž pre medicínsky priemysel, ostrosť čepele je zásadná – spoľahnúť sa môžete na uhlíkovú či nehrdzavejúcu oceľ.

Neexistuje však univerzálny nôž, ktorý bude rovnaké výkony predvádzať pri rezaní tvrdých plastov, dreva aj linolea – vždy sa zamerajte na jeho špecializáciu.

Potrebujete pomôcť s výberom priemyselného noža? Navštívte internetovú stránku www.techni-trade.sk, kde vám radi poradia skúsení odborníci.

 

obrázok: pixabay.com


 


Pridal: Nataška Kategória: Firmy, Utorok 11 september 2018 - 10:30:41, Prečítané: 958x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Najčerstvejšie pivo dostanete v Plzenskej Žiar nad Hronom

V Žiari otvorili nový, štýlový podnik. Ponúka nielen kvalitné tankové pivo, ale aj špičkové jedlá.

AB Team vyrába okná srdcom

Zamestnanci firmy vyrábajúcej okná sa rozhodli darovať krv

Žiarska VEOLIA oslávila 10 rokov

Skupina Veolia Energia Slovensko, pôsobí na Slovensku už 25 rokov. 5. septembra 2008 vznikli dve jej firmy aj v Žiari nad Hronom.

Jesenné maľovanie

Sezóna plná prác na záhradkách a okolo domu sa pomaly končí a my máme poslednú možnosť vymaľovať a zakonzervovať povrchy pred zimou. Dom farieb aj v októbri ponúka výhodné nákupy, tak teda neváhajte a nechajte si poradiť.

MAZZONE made in Italy

V utorok 2.mája otvorili v Žiari nový obchod, ktorý ponúka pravú taliansku módu.

Kresťanská predajňa v Žiari Vás pozýva

Aj v Kresťanskej predajni môžete kúpiť pre svojich blízkych hodnotné darčeky na blížiace sa vianočné sviatky.

Ručná autoumyvárka-príďte, umyjeme vám auto

Pokial si vychutnáte dobroty ponúkané v Motoreste Ladomer, vaše auto vyčistia zvonka aj zvútra a to dokonale. Profesionálne náradie, chémia a aj pracovníci. Ak svieti slnko a vy si idete po auto vyčistené v Ručnej autoumyvárni Ladomer, nasaďte si slnečné okuliare prosím.

Novoročný guláš pre "štamgastov" MPL

Novoročné priania si zavinšovali vo firme so stavebným materiálom síce niekoľko dní po prvom januári, ale spolu so svojimi zákazníkmi, obchodnými partnermi a priateľmi netradične pri guláši.

48 %

Novoročné želanie od predajcov

Naši žiarski predajcovia predajcovia vám želajú šťastný Nový rok.

Vianočné želanie od predajcov

Naši žiarski predajcovia predajcovia vám želajú šťastné a veselé Vianoce. Pozrite, či medzi nimi nájdete toho svojho predajcu.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.studiolafemme.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety