Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Volvo? Väčšine z nás zrejme prvotriedna bezpečnosť. V minulosti však nebola samozrejmosťou, švédska automobilka špeciálne pre túto oblasť vytvorila aj tím špecialistov, ktorí sa jej venujú už od roku 1970. Chcete vedieť viac o tejto kultovej značke? Pripravili sme pre vás aj iné zaujímavosti o značke Volvo, o ktorých ste možno ani netušili.
 1. Čo znamená slovo Volvo
Rozmýšľali ste niekedy, čo znamená slovo Volvo? Táto značka bola zaregistrovaná zakladateľmi už v roku 1911, no prvé sériovo vyrobené auto s týmto označením uzrelo svetlo sveta až v roku 1927. A práve tu nájdeme odpoveď: spoločnosť vo svojich začiatkoch vyrábala ložiská, a preto aj názov Volvo – ten v latinčine znamená „valím sa/otáčam sa“. Zakladatelia Assar Gabrielsson a Gustaf Larson sa až v roku 1924 rozhodli, že vyrobia švédske auto, ktoré zvládne tuhé zimy a rozbité cesty.

2. Značka, pre ktorú inovácie znamenajú veľa
Značka Volvo patrí a patrila medzi výrazných inovátorov v automobilovom priemysle. Napríklad trojbodový bezpečnostný pás vynašiel v roku 1959 inžinier Nils Bohlin, ktorý pracoval pre túto automobilku. Zaujímavosťou je aj fakt, že Volvo sa vzdalo patentu, lebo verilo, že bezpečnosť vo vozidle si zaslúži každý pasažier na celom svete. Automobilka má tiež prsty v Lambda sonde, ktorá značne pomohla životnému prostrediu, či moderné bezpečnostné systémy, ktoré zabraňujú zrážke auta s chodcom.

3. Tím špecialistov sa stará o bezpečnosť
Volvo nezískalo status najbezpečnejšieho vozidla zo dňa na deň, trvalo to roky a stálo kopec času aj prostriedkov. Už v roku 1970 založilo vlastný tím špecialistov, ktorí sa sústredili výlučne iba na nehody. Za tento čas dôkladne preskúmali viac ako 40-tisíc incidentov – buď si autá po búračke pozreli na „mieste činu“, alebo vytvorili podobnú nehodu v bezpečných podmienkach svojho „laboratória“. Aj vďaka tomuto úsiliu Volvo V40 získalo najvyšší počet bodov v histórii hodnotenia crash testov EuroNCAP.

4. Ako testuje Volvo svoje vozidlá
So zvyšovaním bezpečnosti vozidiel Volvo pomáha tiež netypický stroj – v Göteborgu nájdeme zariadenie pôvodne určené na zisťovanie toho, ako sa budovy správajú pri zemetrasení. Švédi ho však trochu upravili a používajú pri crash testoch. Ročne urobia 450 komplexných skúšok, ktorých príprava trvá 10 dní. Keď sa všetko spustí, kamery zachytávajú incident rýchlosťou 1000 snímok za sekundu a bariéra, do ktorej narazí Volvo, váži neuveriteľných 800 ton.

5. Volvo, ktoré najazdilo 3 milióny míľ
Rekord človeka, ktorý vo svojom aute najazdil najviac kilometrov, alebo ak chcete míľ, patrí majiteľovi Volva. Američan Irv Gordon si svoje Volvo P1800 kúpil v roku 1966 a za ten čas na ňom najazdil viac ako 3 milióny míľ, čo je v prepočte 4,8 milióna kilometrov. Slušný výkon, čo poviete?
 


Pridal: Nataška Kategória: Spravodajstvo, Utorok 16 október 2018 - 20:13:28, Prečítané: 146x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Žiar povedie naďalej Peter Antal

Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré mesto zverejnilo na sociálnej sieti, získal vo voľbách 76,99 percenta hlasov.

Žiar je prvým mestom, kde môžete inteligentne zaparkovať

V utorok 6. novembra dalo mesto do testovacej prevádzky platformu Zaparkuj.to pre 120 parkovacích miest v centre mesta. Tiie sú vybavené senzormi, vďaka ktorým nájdete voľné miesto pre vaše auto pomocou aplikácie na stiahnutie do smartfónu.

Evanjelický kostol v Žiari má rok

Veriaci si slávnostnou bohoslužbou pripomenuli prvé výročie žiarskeho evanjelického kostola.

V Žiari sa začala volebná antikampaň

V pondelok ráno sa v meste objavili plagáty, ktoré majú zdiskreditovať primátora Petra Antala, ktorý kandiduje aj v sobotňajších komunálnych voľbách.

Komunálne voľby 2018

10.novembra 2018 si budeme voliť primátora a poslancov do mestského zastupiteľstva. Voľby začínajú v sobotu o 7.00 hodine a volebné miestnosti sa zatvárajú o 22.00 hodine. Pozrite si zoznam kandidátov.

Veriaci sa zúčastnili omše na žiarskom cintoríne

V piatok 2.novembra sa veriaci stretli v Dome smútku na žiarskom cintoríne na svätej omši pri príležitosti Pamiatky zosnulých.

Nové stromy nahradia aj vypílané topole

Výsadba zelene bude pokračovať aj v ďalších častiach mesta.

Stromy na žiarskom námestí majú kotvu

Na jar avizovala samospráva, že plánuje na kruhovej časti námestia Matice slovenskej výsadbu vzrastlých stromov. V týchto dňoch začali s realizáciou projektu.

Študenti žiarskeho gymnázia majú o svojom dvore jasnú predstavu

Študenti žiarskeho gymnázia sa zúčastnili na workshope, kde predstavili zaujímavý projekt.

Mesto si uctilo starkých v Domove dôchodcov

Mesto usporiadalo pri príležitosti mesiaca úcty k starším podujatie pre rodičov, starých či prastarých rodičov, ktorí žijú v žiarskom Domove dôchodcov.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.rmr-stav.sk/
Žiar nad Hronom aktuálne
Dnes je 17°C a 0
Zajtra bude 14°C až 25°C a Búrky
Pozajtra bude 15°C až 28°C a Lokálne búrky
Predpoveď počasia na ďalšie dni
Žiadne informácie
Žiadne nastávajúce udalostiKompletný kalendár akcií
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame: Prajeme Vám dobrú chuť!
http://www.studiolafemme.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Kupujete už darčeky na Vianoce?

ÁNO

NIE

Kupujem darčeky na poslednú chviľu

Nekupujem darčekyPoslané Nataška
Celkom hlasov: 7
Predošlé ankety