Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Volvo? Väčšine z nás zrejme prvotriedna bezpečnosť. V minulosti však nebola samozrejmosťou, švédska automobilka špeciálne pre túto oblasť vytvorila aj tím špecialistov, ktorí sa jej venujú už od roku 1970. Chcete vedieť viac o tejto kultovej značke? Pripravili sme pre vás aj iné zaujímavosti o značke Volvo, o ktorých ste možno ani netušili.
 1. Čo znamená slovo Volvo
Rozmýšľali ste niekedy, čo znamená slovo Volvo? Táto značka bola zaregistrovaná zakladateľmi už v roku 1911, no prvé sériovo vyrobené auto s týmto označením uzrelo svetlo sveta až v roku 1927. A práve tu nájdeme odpoveď: spoločnosť vo svojich začiatkoch vyrábala ložiská, a preto aj názov Volvo – ten v latinčine znamená „valím sa/otáčam sa“. Zakladatelia Assar Gabrielsson a Gustaf Larson sa až v roku 1924 rozhodli, že vyrobia švédske auto, ktoré zvládne tuhé zimy a rozbité cesty.

2. Značka, pre ktorú inovácie znamenajú veľa
Značka Volvo patrí a patrila medzi výrazných inovátorov v automobilovom priemysle. Napríklad trojbodový bezpečnostný pás vynašiel v roku 1959 inžinier Nils Bohlin, ktorý pracoval pre túto automobilku. Zaujímavosťou je aj fakt, že Volvo sa vzdalo patentu, lebo verilo, že bezpečnosť vo vozidle si zaslúži každý pasažier na celom svete. Automobilka má tiež prsty v Lambda sonde, ktorá značne pomohla životnému prostrediu, či moderné bezpečnostné systémy, ktoré zabraňujú zrážke auta s chodcom.

3. Tím špecialistov sa stará o bezpečnosť
Volvo nezískalo status najbezpečnejšieho vozidla zo dňa na deň, trvalo to roky a stálo kopec času aj prostriedkov. Už v roku 1970 založilo vlastný tím špecialistov, ktorí sa sústredili výlučne iba na nehody. Za tento čas dôkladne preskúmali viac ako 40-tisíc incidentov – buď si autá po búračke pozreli na „mieste činu“, alebo vytvorili podobnú nehodu v bezpečných podmienkach svojho „laboratória“. Aj vďaka tomuto úsiliu Volvo V40 získalo najvyšší počet bodov v histórii hodnotenia crash testov EuroNCAP.

4. Ako testuje Volvo svoje vozidlá
So zvyšovaním bezpečnosti vozidiel Volvo pomáha tiež netypický stroj – v Göteborgu nájdeme zariadenie pôvodne určené na zisťovanie toho, ako sa budovy správajú pri zemetrasení. Švédi ho však trochu upravili a používajú pri crash testoch. Ročne urobia 450 komplexných skúšok, ktorých príprava trvá 10 dní. Keď sa všetko spustí, kamery zachytávajú incident rýchlosťou 1000 snímok za sekundu a bariéra, do ktorej narazí Volvo, váži neuveriteľných 800 ton.

5. Volvo, ktoré najazdilo 3 milióny míľ
Rekord človeka, ktorý vo svojom aute najazdil najviac kilometrov, alebo ak chcete míľ, patrí majiteľovi Volva. Američan Irv Gordon si svoje Volvo P1800 kúpil v roku 1966 a za ten čas na ňom najazdil viac ako 3 milióny míľ, čo je v prepočte 4,8 milióna kilometrov. Slušný výkon, čo poviete?
 


Pridal: Nataška Kategória: Spravodajstvo, Utorok 16 október 2018 - 20:13:28, Prečítané: 451x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Revitalizácia Pod Vŕšky prinesie aj obmedzenia

Už tento mesiac sa spustí projekt revitalizácie sídliska Pod vŕšky

Žiarsky domov dôchodcov majú v rukách projektanti

Ako sme už informovali mesto plánuje vybudovať vlastný domov pre seniorov, práve sa začali kresliť plány na jeho realizáciu. Kedy si môžete dať žiadosť do mestského Domova dôchodcov?

Žiarčania, nezmeškajte Tradičný ovocinársky kurz

V sade v Parku Štefana Moyzesa pripravuje mesto ďalší ročník ovocinárskeho kurzu. Naučíte sa stromy sadiť aj vrúbľovať. Pre deti je pripravená extra zábava a okrem toho ochutnáte špeciálny guláš podľa receptu Ľudovíta Vašša.

Žiar dostal peniaze na pomoc seniorom

Mesto Žiar nad Hronom získalo viac ako 270 tisíc eur na projekt podpory opatrovateľskej služby.

Malá Dianka návštevu u primátora väčšinou prespala

Prvé tohtoročné žiarske bábätko sa narodilo až 5. januára. 28. februára ho spolu s rodičmi prijal primátor mesta Peter Antal. Okrem toho našej televízií prezradil, kto im o mesiac pribudne do rodiny.

Dávajte si pozor, aby ste nevošli do jednosmerky

Od pondelka 25. februára je zo Svitavskej ulice jednosmerná cesta.

Žiarsky Domov seniorov majú v rukách projektanti

Mestský domov dôchodcov začína nadobúdať reálne kontúry.

Cyklokomunikácia cez Žiar je dokončená, môžete ju využívať

Cyklokomunikácia, ktorú vybudovalo mesto sa začne oficiálne využívať.

Žiarčania pozor, na Etape máme novú jednosmerku

Od pondelka 25. februára je zo Svitavskej ulice jednosmerná cesta. 

V Úliku strieľal primátor konfety

Mestské materské centrum Úlik oslávilo svoje druhé výročie


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.rmr-stav.sk/
Pohotovosť má lekáreň: Dr. Max ,(v NsP) od 20,00 do 22:30 hod.
Adresa: Sládkovičova 13
Telefón: 045 / 672 33 45
Pohotovosti lekární na ďalšie dni
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 33 Komentáre: 0
Predošlé ankety