Obec so 490 obyvateľmi je stále jednou z mála obcí na Slovensku, ktorej sa skutočne darí. Jej dlh je už niekoľko mesiacov nulový a naďalej hospodári s prebytkom. Svoju spokojnosť netají ani jej starosta Daniel Gelien.„Slaská je na tom výborne. Máme za sebou audit a čakáme na správu audítora. Podľa predbežných výsledkov ale skončíme tak, ako po minulé roky, s prebytkom. Nie je to také ťažké. Jednoducho nakladáme s peniazmi ako s našimi vlastnými. A kto z nás by chcel mať  veľa dlhov? Nikto,“ vysvetľuje. Majetok obce sa dokonca zvýšil a zhodnotil a to o zrekonštruované miestne komunikácie, o strechy napr. na obecnom úrade, ale i inde, či o drobný inventár. Hodnota obecného majetku tak predstavuje takmer milión eur.

 

V roku 2012 má obec v pláne aj realizáciu niekoľkých projektov. Revitalizujú krajinu cez úrad vlády, majú podaný projekt na Ministerstve životného prostredia týkajúci sa úplnej úpravy toku potoka takmer za jeden milión eur a takisto pripravujú projekty ďalších rekonštrukcií miestnych komunikácií.

 

Slaská si tak udržiava status obce s výborným kreditom. Keď sa k tomu priráta vzdialenosť od Žiaru, ktorá je len 9 km, stáva sa tak vyhľadávanou lokalitou na stavbu rodinných domov. Problém však nastáva v otázke vlastnícta pozemkov, ktoré by boli na stavbu vhodné, vzhľadom na to, že v minulom roku bola ukončená tzv. komasácia, čiže zlučovanie pozemkov a jednotlivé pozemky tak vypadli. „Teraz bude záležať na jednotlivých vlastníkoch pozemkov, či budú chcieť zainvestovať do vybudovania nových stavebných pozemkov, pretože obec takúto náročnú investíciu riešiť nebude. Nebudeme však robiť prekážky, ak bude vôľa vlastníkov investovať, pretože aj v rámci územného plánu má obec lokality, ktoré  vytipovala, aj keď nie je vlastníkom žiadnych týchto pozemkov,“ hovorí starosta.

 

Územný plán teda hovorí o troch zónach, Gelien však reálne vidí len jednu, a to najmä z dôvodu napojenia na vodu. Počíta tak z maximálne 30-40 pozemkami, na ktorých by sa výstavba rodinných domov mohla realizovať. (mv)


Pridal: Monika Kategória: Slaská, Piatok 06 apríl 2012 - 14:29:01, Prečítané: 5752x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Za smeti platia Slašťania minimum

Obyvatelia Slaskej dôsledne separujú, výsledok nenechal na seba dlho čakať a všetci boli milo prekvapení.

Hry aj šašo deti v Slaskej bavili

Oslavu Dňa detí pripravil obecný úrad v Slaskej pre svojich najmenších obyvateľov

Hviezda šlágrov spievala v Slaskej

Mesiac úcty k starším si každoročne pripomínajú aj v Slaskej, preto tento rok nebol žiadnou výnimkou. Starosta pripravil pre seniorov prekvapenie.

V Slaskej oslávili MDD tancom

Deň detí oslávili aj detičky v Slaskej. Obec pre nich pripravila atraktívne sobotnajšie dopoludnie a velikánske darčeky

Chcete bývať v dome, v tichúčkom prostredí pri potoku?

Obec iba niekoľko kilometrov od Žiaru ponúka na predaj zaujímavú, no najmä cenovo dostupnú nehnuteľnosť.

V Slaskej spievali seniori - pridaná reportáž

V Slaskej sa v piatok 11. júla uskutočnila Okresná prehliadka seniorských speváckych skupín. Záštitu nad prehliadkou prevzal starosta obce Daniel Gelien.

48 %

Vysporadúvajú pozemky neznámych vlastníkov

Obec Slaská začala vysporadúvať pozemky na území obce po neznámych vlastníkoch.

45 %

Červený kríž našiel útočisko v Slaskej

Voľné priestory po zrušenej škôlke obec Slaská prenajala Slovenskému Červenému krížu,konkrétne Územnému spolku Žiar nad Hronom.

55 %

Slaská – obec bez dlhu

V období, plnom správ o negatívnom ekonomickom vývoji, prišla z malej obce žiarskeho okresu potešujúca správa. Obec Slaská nemá žiadne dlhy a rok 2011 ukončí s miernym prebytkom.

555 výročie obce Slaská

555 výročie obce Slaská

47 %

ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.studiolafemme.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety